Úloha 6: 

Pracovný list Workshop

Pomôcky pre dvojicu/skupinu:

  • škatuľa, noviny, vata, burizóny alebo pukance, vlna alebo pletený sveter, piesok,
  • mobil (príp. pomôcka, ktorá vydáva zvuk)

Postup:

Na konci piatej úlohy sa žiaci venujú tomu, ako je možné zastaviť prenos zvuku materiálom. Jednou z vecí, ktoré žiaci zvyčajne zistia je, že ak špagát chytíme rukou, tak sa zvuk v ruke „stratí“, jeho prenos sa zastaví, čo je možné cítiť v dlani tak, že jemné chvenie do dlane vchádza zo smeru, kde spolužiak do pohára rozpráva a z druhej strany dlane už nevychádza. Ak ale dlaň len na špagát jemne položíme, cítime, ako chvenie (zvuk) prechádza celou dlaňou. V  nasledujúcej úlohe sa žiaci budú sústreďovať na skúmanie toho, akým materiálom je možné tlmiť zvuk najlepšie. 

Najskôr sa môžu žiaci pokúšať utlmiť zvoniaci budík alebo telefón jeho schovávaním v triede do (pod) rôznych materiálov, následne ich však učiteľ vedie k cielenému pozorovaniu prostredníctvom vytvorenia predpokladov o špecifických materiáloch. Žiaci riešia Úlohu 6 z pracovných listov. 

Keďže na skutočné zistenie, ktorý z uvedených materiálov je lepší zvukový izolant, je potrebné realizovať pozorovanie precízne (napríklad potrebujeme použiť rovnaké množstvo – hrúbku materiálov), učiteľ dostatočne dlho so žiakmi diskutuje o  tom, ako bude potrebné postup realizovať, aby sme zistili, ktorý z materiálov najlepšie tlmí zvuky. Dôležité je upozorňovať na to, že čím viac materiálu na predmet dáme, tým lepšie sa zvuk tlmí. Preto, ak chceme zistiť, ktorý materiál tlmí zvuk najlepšie, potrebujeme porovnávať rovnaké množstvo materiálu. To zabezpečí ukladanie materiálu do rovnako veľkej nádoby (škatule). Aj keď nakoniec učiteľ navrhne spôsob realizácie skúmania, ubezpečí sa, že žiaci porozumeli súvislosti medzi tým, ako budú pozorovanie realizovať a tým, čo chcú samotným pozorovaním zistiť. Zdôrazní výskumnú otázku: Ktorý materiál utlmí zvuk najlepšie? Následne žiakom vysvetlí, že do škatule dajú zvoniaci mobilný telefón a  zistia, z  ktorej vzdialenosti nie je už zvuk počuť a  označia túto vzdialenosť špagátom. Postup vysvetlí ešte pred tvorbou predpokladov, aby žiaci vedeli, ako si budú svoje predpoklady overovať. Predpoklad môžu vytvoriť tak, že označia predmet, o ktorom si myslia, že utlmí zvuk najlepšie (budú ho počuť len z veľmi blízkej vzdialenosti), alebo sa učiteľ venuje aj určovaniu poradia, napríklad prvých troch materiálov, pričom úlohou žiakov bude napísať jednotku k materiálu, o ktorom si myslia, že bude najlepšie tlmiť zvuk, dvojku k tomu, ktorý bude tiež dobrý, ale nie tak dobrý ako ten, ktorý dali na prvé miesto a podobne. 

Po vytvorení predpokladov k jednotlivým materiálom uvedeným v tabuľke k Úlohe 6, žiaci naplnia škatuľu pozorovaným materiálom a  do materiálu (snažia sa do stredu) vložia zvoniaci mobil (učiteľ zdôrazní, že musia používať vždy rovnakú melódiu a rovnakú hlasitosť). Potom sa budú posúvať od škatule a zisťovať, či daný materiál stlmil zvuk (počuť ho len z menšej vzdialenosti v porovnaní s tým, keď bol mobil v škatuli bez materiálu) alebo nie. Postupne si na podlahe robia značky pomocou kúska pozorovaného predmetu, ktorý umiestnia do vzdialenosti, z ktorej už zvuk nepočuli a upevnia ho o podlahu kúskom lepiacej pásky. Po realizácii všetkých pozorovaní zhodnotia, ktorý materiál je ten, ktorý tlmí zvuk najlepšie; t. j. ten, ktorého značka je najbližšie k škatuli, čím zhodnotia výskumnú otázku.


Po zhodnotení sa pokúšajú žiaci formulovať vlastný záver, v ktorom sa opierajú o získané výsledky. Porovnávajú predmety, ktoré tlmili zvuk lepšie s tými, ktoré nefungovali veľmi dobre a pokúšajú sa identifikovať tie vlastnosti materiálu, ktoré spôsobujú tlmenie zvuku– t. j. pokúšajú sa charakterizovať vlastnosti materiálu, ktorý dobre tlmí zvuky. Následne môže učiteľ žiakov viesť k tomu, aby zistili na internete viac informácií o tom, aké materiály sa v stavebníctve používajú na tlmenie zvukov.