Úloha 4

Workshop

Pomôcky pre dvojicu/skupinu:

drevený gombík, drevená kocka, drevená lyžička, konár, minca, kľúč, kovová lyžička, podkova, plastový gombík, plastový hrebeň, plastová lyžička, plastová fľaša, magnet

Postup:

Učiteľ si pripraví predmety podľa tabuľky v Úlohe 1. Dôležité je sústrediť sa na to, aby predmety z dreva a plastu neobsahovali žiadne iné materiály, len drevo a plast. V prípade kovových predmetov je dôležité zabezpečiť, aby niektoré z predmetov boli priťahované magnetom (napríklad lyžica a podkova) a niektoré nie (minca, kľúč). Bez tejto podmienky nie je možné dosiahnuť výskumné ciele úlohy. Predmety sa zámerne líšia hmotnosťou a tvarom.

Úlohou žiakov je zistiť, ktoré predmety sú magnetom priťahované a ktoré nie. V úlohe sú zámerne zoradené predmety do skupín podľa materiálov, aby mali žiaci tendenciu vytvárať zovšeobecňujúce závery (učíme ich systematickému skúmaniu poskytnutím situačného príkladu). V úvode je dôležité zvýrazniť výskumnú otázku: Aké predmety sú priťahované magnetom? Následne sú žiaci vedení k tvorbe predpokladov. Zámerne sú uvedené rôzne ťažké predmety rôznych tvarov, pričom zdanlivo spoločným znakom je materiál, z ktorého sú vyrobené. Pri tvorbe predpokladov majú žiaci predmety k dispozícii, aby mohli zvažovať ich rôzne vlastnosti. Tvorba predpokladov prebieha v skupine, ale každý žiak má možnosť zaznamenať svoje vlastné predpoklady. To znamená, že žiaci sú vedení k diskusii a k snahe zhodnúť sa na predpokladoch, a to ich zdôvodňovaním pred spolužiakmi, avšak ak ich argumenty nepresvedčili, majú možnosť si zaznamenať svoje vlastné predpoklady. Následne si predpoklady pomocou magnetu overujú.

Po overení predpokladov žiakov vedieme k zhodnoteniu toho, čo nové zistili (kedy sa im predpoklady nepotvrdili). Zároveň ich vedieme k formulovaniu zovšeobecňujúceho záveru, ktorý by mal byť formulovaný v podobe odpovede na výskumnú otázku, pričom žiaci by sa v odpovedi mali odvolávať na svoje zistenia (údaje z tabuľky).

V rámci 4. úlohy je cieľom, aby žiaci vo svojich záveroch zhodnotili, že magnetom sú priťahované len kovové predmety, ale nie všetky kovové predmety. V tejto fáze učiteľ záver netvorí, inak nie je možné dosiahnuť rozvoj spôsobilosti induktívneho poznávania. Žiak spíše záver v zmysle toho, čo sám zistil a ako to sám pochopil.

Jednotlivé skupiny si získané výsledky vzájomne porovnajú. Na základe prezentácie ostatných skupín si môžu svoje závery obohatiť o ďalšie zistenia. Následne učiteľ vedie žiakov k zamysleniu sa nad tým, či sa správali všetky magnety voči predmetom rovnako. Vhodné je preskúmať, že ak bol predmet priťahovaný jedným magnetom, je priťahovaný akýmkoľvek ďalším magnetom.