Financované z programu Európskej únie Erasmus+
2 TELESÁ PÔSOBIA NA INÉ TELESÁ NA DIAĽKU
- Teória
- Úlohy
- 3.1 Rozvoj predstavy o pôsobení magnetu na predmety na diaľku
- 3.2 Rozvoj predstavy o pôsobení gravitačnej sily na predmety a materiály
- 3.3 Rozvoj predstavy o elektrickom náboji a jeho pôsobení na predmety a materiály
- 3.4 Rozvoj predstavy o svetle a jeho pôsobení na predmety a materiály
- 3.5 Rozvoj predstavy o zvuku a jeho pôsobení na predmety a materiály
- Pracovné listy
- Workshopy
Úloha 2
Pomôcky pre dvojicu/skupinu:
pingpongová loptička (príp. guľôčka plastelíny, spinka na spisy), pracovný list
Postup:
Učiteľ začne diskusiu o tom, či padajú k zemi všetky predmety. Zámerom je identifikácia výskumnej otázky, či je možné spomaliť pád premetov a ak áno, tak akým spôsobom.V úvode diskusie je však dobré rozviesť to, čo sa žiakom s úvodnou otázkou spája. Napríklad je možné diskutovať o tom, ktoré predmety lietajú a čo ich (podľa predstáv žiakov) udržuje vo vzduchu. Dostatočne vydiskutované predstavy môžu následne viesť k zaujímavým riešeniam samotnej výskumnej otázky, ku ktorej diskusia speje.
Keď už diskusia doznieva (žiaci neprispievajú novými predstavami a vecnými pripomienkami), učiteľ vezme jeden konkrétny predmet, napríklad guľôčku plastelíny, spinku na spisy alebo pingpongovú loptičku a pýta sa, či aj tento predmet spadne, ak ho pustíme z rúk. Na zvýraznenie pádu predmetu smerom kolmo dolu je zaujímavé viesť žiakov k tomu, aby sa pokúsili na zem nakresliť značku tam, kde si myslia, že predmet dopadne, ak ho učiteľ pustí z ruky.
Následne učiteľ vyzve žiakov k tomu, aby sa pokúsili navrhnúť postup, pomocou ktorého by bolo možné spomaliť pád tohto predmetu (spinka, plastelína alebo pingpongová loptička). Vhodné je, aby žiaci pracovali na návrhoch postupov v skupinách. Cieľom je, aby v skupine navrhli minimálne jeden postup. Učiteľ vedie žiakov k tomu, aby návrh nakreslili a primerane opísali. Tiež by si mali pripraviť zdôvodnenie toho, prečo si myslia, že práve takto by to mohlo fungovať (zdôvodňovať majú vlastnou minulou skúsenosťou s podobnými situáciami alebo využitím predstáv, ktorými disponujú). Učiteľ žiakov povzbudzuje k zdôvodneniam otázkami: Na základe čoho si myslíš, že to takto bude fungovať? Už si niečo podobné niekde videl? Ak áno, kde? Čo si myslíš, že spôsobuje vo vašom navrhnutom postupe, že predmet bude padať pomalšie? Atď.
Po vytvorení návrhov ich žiaci prezentujú. Podobne ako v predchádzajúcej úlohe, aj tu je úlohou ostatných skupín diskutovať o návrhu, ktorý je prezentovaný, s cieľom spochybniť jeho funkčnosť, t. j. vyhľadať chyby a vylepšiť ho. Zároveň v tejto diskusii žiaci musia používať pripravené argumentácie – prečo si myslia, že práve takto by to mohlo fungovať. Po diskusii k návrhom si pripravia zoznamy pomôcok a prinesú si ich na ďalšiu hodinu, aby mohli svoje postupy vyskúšať. Samotná realizácia návrhov má vzhľadom na edukačný potenciál celej aktivity menší význam v porovnaní so samotným navrhovaním a zdôvodňovaním. To znamená, že žiaci si môžu postupy vyskúšať aj doma a priniesť si výsledok skúmania. Výsledok skúmania zapisujú v podobe záveru, pričom vlastnými slovami zhodnotia, či ich návrh fungoval alebo nie a pokúsia sa zdôvodniť, prečo si myslia, že fungoval alebo nefungoval, prípadne aké úpravy v postupe by navrhovali.
Na záver žiaci diskutujú s učiteľom o tom, ktoré postupy fungovali a zhodnocujú, akým spôsobom súvisia tieto postupy s tým, že na padajúci predmet stále pôsobí gravitačná sila, ktorú je v princípe potrebné prekonať, napríklad pôsobením na predmet opačným smerom a pod. V žiadnom z prípadov však nie je možné spôsobiť, že na predmet prestane gravitácia pôsobiť.
- Teória
- Úlohy
- 3.1 Rozvoj predstavy o pôsobení magnetu na predmety na diaľku
- 3.2 Rozvoj predstavy o pôsobení gravitačnej sily na predmety a materiály
- 3.3 Rozvoj predstavy o elektrickom náboji a jeho pôsobení na predmety a materiály
- 3.4 Rozvoj predstavy o svetle a jeho pôsobení na predmety a materiály
- 3.5 Rozvoj predstavy o zvuku a jeho pôsobení na predmety a materiály
- Pracovné listy
- Workshopy