Úloha 2

Workshop

Pomôcky pre dvojicu/skupinu:

balón, stopky, papierové konfety

Postup:

V prvej úlohe žiaci zistili, že zelektrizovaný balón priťahuje napríklad aj papierové konfety. V Úlohe 2 budú žiaci skúmať, či závisí množstvo pritiahnutých papierových konfiet od toho, ako dlho budeme šúchať nafúknutý balón o koberec. V tejto úlohe je dôležité používať rovnako veľké útržky papiera. Aby sme túto skutočnosť zdôraznili (ako prvok rozvoja precíznosti v skúmaní), vhodné je, ak vedieme žiakov k výrobe papierov rovnakej veľkosti. Žiaci môžu vystrihovať kúsky zo štvorčekového papiera alebo používať dierkovačku na papier. Ak používajú papierové konfety, mali by ich najskôr vytriediť tak, aby sa v používanej vzorke konfiet nachádzali len úplne rovnaké konfety.

Pred samotným pozorovaním je možné so žiakmi diskutovať o ich predpokladoch o tom, či dlhšie trenie balóna o koberec spôsobí vytvorenie „silnejšieho“ zelektrizovania, ktorého dôsledkom bude pritiahnutie väčšieho množstva konfiet. Pri samotnom overovaní, podobne ako v Úlohe 1, je dôležité realizovať skúmanie precízne a na každý ďalší pokus použiť nový balón. Žiaci si vyfarbia v tabuľke toľko políčok, koľko konfiet sa k balónu pritiahlo, čím vzniká diagram rozdielov. Keďže čas trenia balóna o koberec je v prvom stĺpci uvedený v poradí od najkratšieho po najdlhší čas, aj overenie prípadného predpokladu úmerného vzťahu medzi časom trenia a počtom pritiahnutých konfiet je možné v tabuľke („grafe“) ľahko identifikovať.

Jedným zo zámerov tejto úlohy je naučiť žiakov, že niekedy je možné výsledky prezentovať nie v číslach, ale graficky, čím vieme lepšie zvýrazniť prípadné získané rozdiely. Pri skúmaní sa niektoré konfety k balónu priamo prilepia a iné sa len „postavia“ – po priblížení balónu sa čiastočne odlepia od podložky a pritiahnu sa smerom k balónu. Počas realizácie skúmania je preto dôležité dohodnúť sa, čo budú žiaci považovať za pritiahnuté konfety. Buď len tie, ktoré zostanú prilepené na balóne aj po jeho odtiahnutí od vzorky konfiet, alebo aj tie, ktoré sa pritiahli čiastočne. Prípadne je možné ich farebne v tabuľke odlíšiť. Týmto spôsobom rozvíjame u žiakov pre výskum veľmi potrebný zmysel pre detail a objektívnosť.

Po realizácii skúmania vytvoria žiaci k pozorovaniu záver, v ktorom sa odvolávajú na získané dáta uvedené v tabuľke – „grafe“. To znamená, že je dôležité, aby sa žiaci odvolávali na tie pozorované podobnosti a rozdielnosti, ktoré ich viedli k vysloveniu záverečného úsudku o vzťahu dĺžky trenia balóna o koberec a množstva pritiahnutých papierových konfiet. Vzhľadom na veľkú vedeckú predstavu, ktorú sa snažíme uvedenou aktivitou rozvíjať, je dôležité na záver diskutovať so žiakmi o tom, či zelektrizovaný balón pôsobil na papierové konfety na diaľku alebo sa museli konfiet dotknúť, aby sa pritiahli.