Úloha 5

Pracovný list Workshop

Pomôcky pre dvojicu/skupinu:

kovové predmety priťahované magnetom z predošlej úlohy, magnet, meradlo (napr. pravítko)

Postup:

Učiteľ vedie žiakov k tomu, aby zo skupiny predmetov, ktorých správanie sa voči magnetu skúmali v predchádzajúcej úlohe, vybrali tie, ktoré boli priťahované magnetom. Malo by ísť o dva až tri kovové predmety. Najskôr spolu zhodnotia, že všetky sú kovové. Následne sa učiteľ pýta, či museli magnet k predmetom priložiť, aby zistili, či sú predmety priťahované magnetom alebo nie, alebo stačilo predmet len priblížiť. Navrhne, aby žiaci zistili, či magnet priťahuje všetky uvedené predmety z rovnakej vzdialenosti. Výskumnú otázku zvýrazní (Pritiahne magnet rôzne predmety vždy z rovnakej vzdialenosti?). Spolu so žiakmi diskutuje o tom, ako by bolo možné realizovať precízne meranie, ktorému by sme mohli dôverovať. Nie je vhodné, ak učiteľ v tomto kroku vedie žiakov k realizácii postupu, ktorý navrhne sám učiteľ. Žiaci by mali vnímať skutočnosť, že spôsob realizácie výskumných aktivít si navrhujú sami. Učiteľ dohliada na to, aby bol finálne navrhnutý postup skutočne použiteľný a hodnoverný. Zároveň vedie žiakov k tomu, aby meranie pre každý predmet zopakovali aspoň štyri krát, aby si boli istí, že nespravili v meraní chybu. Výsledky merania si zaznamenajú do tabuľky v Úlohe 5. Ak žiaci používali rovnaké predmety a rovnaké magnety rovnakým spôsobom (vzdialenosť, z ktorej magnet pritiahne predmet závisí aj od toho, ktorou stranou približujeme magnet k predmetu), mali by získať rovnaké výsledky. Ak používali rôzne magnety, výsledky môžu byť významným spôsobom iné.

Výsledky si porovnajú a na základe toho, čo pozorovali sa pokúšajú odpovedať na otázky pod tabuľkou. Cieľom týchto otázok je upozorniť na najdôležitejšie podobnosti a rozdielnosti, ktoré mohli žiaci meraním zistiť a tiež na to, čo uvedené rozdiely mohlo spôsobiť. Týmto spôsobom učiteľ žiakov navádza na systematickú prácu so získanými dátami a učí ich nájsť v dátach výsledky, ktoré by ich viedli k tvorbe záveru z pozorovania a zároveň k odpovedi na výskumnú otázku. Učiteľ preto vedie žiakov k tvorbe záveru v podobe odpovede na výskumnú otázku, a to na základe odpovedí na otázky.

Z predchádzajúceho skúmania vyplynulo, že rôzne predmety sa pritiahnu k magnetu rôzne rýchlo. V interpretácii, ku ktorej sú žiaci navádzaní v otázkach pod Úlohou 5, sa zvyčajne objaví vysvetlenie, že je to spôsobené tým, aké sú predmety ťažké, prípadne ako sú drsné a akou plochou sa trú o povrch pri ich priťahovaní. Intenzita magnetického poľa smerom od magnetu postupne klesá. Na pritiahnutie ťažšieho predmetu sa ten musí nachádzať bližšie k magnetu ako predmet, ktorý je ľahký, lebo na pritiahnutie ľahkého predmetu stačí, aby sa predmet nachádzal v magnetickom poli s menšou intenzitou. Žiaci tento jav pozorujú tak, ako sa prejavuje – ťažšie predmety priťahuje magnet z menšej vzdialenosti ako ľahšie predmety. Aj napriek tomu, že takéto tvrdenie nie je možné považovať za korektné z hľadiska poznania princípov fungovania magnetického poľa, je v súlade s empirickým pozorovaním, a tak ho v tejto úrovni rozvoja prekonceptov akceptujeme.