Úloha 4

Workshop

Pomôcky pre dvojicu/skupinu:

sklo, vlna, alobal, papier, drevo, guma, plastová fľaša, PVC (podlahový plast)

Postup:

Štvrtá úloha rieši vznik statickej elektriny v zmysle teórie o triboelektrickom efekte. V úlohe sa nachádza jedna z viacerých verzií triboelektrického radu. Na základe skúmania tohto radu a diskusie o ňom by mali vyplynúť predpoklady, ktoré si následne žiaci budú overovať. Dôležité je, aby učiteľ žiakov do tejto úlohy primerane voviedol. Najskôr vysvetlí, že na obrázku sú uvedené rôzne známe materiály a tie sú zoradené podľa toho, ako sa dajú zelektrizovať. Aby boli žiaci na túto úlohu lepšie pripravení, môže ich učiteľ na predchádzajúcej hodine požiadať, aby zistili na internete informácie o triboelektrine, triboelektrickom efekte či priamo triboelektrickom rade. Ich úlohou bude priniesť si aj niektoré materiály z tabuľky, aby ich mohli spolu preskúmať.

Táto úloha je zaujímavá tým, že žiaci sú vedení k zamýšľaniu sa nad poskytnutou informáciou a následne k tvorbe otázky a predpokladu, ktoré im vyplývajú z ich chápania usporiadania materiálov v triboelektrickom rade. Napríklad, pre žiakov môže byť zaujímavé skúmať, ako sa budú správať materiály, ktoré sú na opačných koncoch radu, ak ich budeme vzájomne trieť a následne približovať k papierovým konfetám. Tiež je zaujímavé skúmať (aj v porovnaní s predchádzajúcim návrhom), ako a či bude vznikať zelektrizovanie, ak budeme trieť o seba predmety, ktoré sa nachádzajú v rade blízko seba.

Okrem tvorby predpokladu sú žiaci v skupinách vedení aj k tomu, aby vytvorili postup, prostredníctvom ktorého si budú môcť svoje predpoklady overiť. Úlohou učiteľ je dohliadnuť na to, aby žiaci v navrhovaných postupoch pracovali korektne s premennými. Ak vidí v navrhovanom postupe chybu, diskusiou s konkrétnou skupinou postup upravuje, aby boli žiaci v skúmaní úspešní. Potom svoje návrhy zrealizujú a zaznačia si výsledky. Keďže v tomto pracovnom liste je pozornosť žiakov sústredená najmä na tvorbu predpokladov a návrh ich overenia, výsledky formulujú žiaci slovne. Dôležité je viesť ich k oddeľovaniu výsledkov od záveru. Výsledky predstavujú získané dáta, t. j. trením ktorého materiálu o ktorý sa pritiahlo koľko papierových konfiet o jeden a druhý materiál. Pri následnej tvorbe záveru už tieto dáta žiaci používajú na vytvorenie úsudku zo skúmania, napríklad, že najviac sa pri vzájomnom trení zelektrizovali materiály, ktoré sa nachádzali v (triboelektrickom) rade veľmi ďaleko od seba.