Úloha 5

Workshop

Pomôcky pre dvojicu/skupinu:

padáky vytvorené z rôzneho materiálu z predošlej úlohy

Postup:

Žiaci riešia výskumnú otázku: Ktorý materiál je na vytvorenie padáka najvhodnejší (ktorý spomaľuje pád najviac)? Cieľom je, aby žiaci vlastným skúmaním (s pomocou učiteľa) zistili, ktorý materiál je na výrobu padáka najvhodnejší. Najskôr učiteľ vedie žiakov k tomu, aby sa pokúsili vytvoriť predpoklady o tom, ktorý z používaných materiálov bude podľa nich fungovať najlepšie. Žiaci majú materiály k dispozícii, aby si ich mohli prezrieť. Mali by sa pokúsiť opísať, aké vlastnosti by mal mať materiál, pomocou ktorého by bolo možné vytvoriť najlepší padák. Premýšľanie o materiáloch je dôležité, učiteľ má možnosť zistiť, či žiak registruje súvislosť kvality materiálu a toho, ako padák funguje.

Aby sme skúmanie žiakom uľahčili, kombinatorickú úlohu, ktorú je potrebné pri skúmaní štyroch materiálov riešiť, žiakom poskytneme, resp. prezentujeme im príklad ako postupovať, ak chceme zo štyroch možných materiálov zistiť, ktorý je lepší. Na podobnom princípe funguje semifinále a finále rôznych súťaží. Najskôr žiaci porovnávajú vzorku 1 so vzorkou 2 a osobitne vzorku 3 so vzorkou 4. Takto vylúčime materiály, ktoré sú menej vhodné pre tvorbu padáka a zostanú nám dva „víťazné“ materiály, ktoré stačí porovnať. Pri tvorbe padákov dbáme na to, aby žiaci konštruovali padáky rovnakým spôsobom, aby používali rovnako veľké kusy rôznych skúmaných materiálov, rovnako dlhé šnúrky, rovnaký spôsob uchytenia na materiály a rovnako veľké kusy plastelíny namiesto závaží. Pri porovnávaní dvoch padákov dbáme na to, aby sme oba porovnávané padáky spúšťali vždy z rovnakej výšky. Na tieto detaily žiakov upozorňujeme, je to súčasťou rozvoja spôsobilosti realizovať experiment, pomocou ktorého si overujeme vlastné predpoklady. Výsledky si žiaci zaznačia do Úlohy 5.

Na záver môže učiteľ viesť žiakov k interpretácii. Žiaci porovnávajú materiály a pokúšajú sa zistiť, ktorá vlastnosť materiálu spôsobila to, že padák fungoval lepšie. Diskusia môže viesť napríklad k tomu, že dierky v materiáli znižujú funkčnosť padáka a zároveň, ak žiaci majú ešte vôľu skúmať, môžeme im poskytnúť rôzne ďalšie materiály (vždy rovnako veľké kusy, lebo veľkosť padáku taktiež ovplyvňuje jeho funkčnosť) a nechať ich preverovať si spontánne ich predpoklady. Veľmi vhodnými materiálmi sú mikroténové vrecká (rôznej hrúbky), celofán, ale napríklad aj hodváb. Ak bolo následné skúmanie realizované, vhodné by bolo vytvoriť záver a zhodnotiť, ktorý materiál je najvhodnejší a či sa im potvrdilo to, čo si mysleli o vlastnostiach, ktoré ovplyvňujú funkčnosť padáka.

Ďalšími výskumnými otázkami, ktoré je možné v rámci témy riešiť je to, ako ovplyvňuje funkčnosť padáka veľkosť materiálu, ktorý použijeme na jeho výrobu. Aby sme rozvíjali precíznu prácu s premennými, dôležité je žiakov upozorňovať na to, že ak porovnávame veľkosť padáka, tak musíme vyrobiť padáky z rovnakého materiálu, lebo v predchádzajúcom skúmaní sme zistili, že kvalita materiálu tiež ovplyvňuje funkčnosť padáka. Padáky by mali byť vyrobené zhodným spôsobom, jediným rozdielom medzi dvoma porovnávanými padákmi bude veľkosť látky použitej na jeho výrobu.