Úloha 2

Pracovný list Workshop

Pomôcky pre dvojicu/skupinu:

vytvorená „strecha“ (napr. na čierno natretý kartón), 3 škatule, 3 teplomery

Postup:

V predchádzajúcej úlohe žiaci zistili, že svetlo sa mení na teplo viac, ak dopadá na tmavé predmety, ako keď dopadá na svetlé predmety. Cieľom tejto úlohy je, aby si žiaci uvedomili, že zahrievanie predmetov závisí aj od toho, ako šikmo na zahrievaný predmet dopadajú slnečné lúče. V tejto úlohe môžu žiaci využiť aj výsledky skúmania z deviatej úlohy v súbore úloh o elektrickej energii, kde skúmali zmenu svetelnej energie na elektrickú.

Učiteľ predstaví žiakom situáciu z bežného života – rôzne strechy domov. Môže so žiakmi diskutovať o tom, aké strechy a prečo sú najvhodnejšie. Zaujímavé je rozoberať farbu strechy, a to vzhľadom na výsledky skúmania z prvej úlohy. Samotnú výskumnú situáciu predstaví prostredníctvom Úlohy 2a. Vysvetlí žiakom, že ich úlohou je zistiť, ako majú postaviť strechu, aby sa priestor pod ňou zahrieval čo najmenej. V pracovnom pageliste majú tri rôzne situácie a ich úlohou je vytvoriť predpoklad o tom, ako je potrebné strechu postaviť. Svoj predpoklad by mali mať snahu zdôvodniť.

Následne ich učiteľ vedie k tomu, aby si svoj predpoklad overili. Postup znovu nie je daný, preto je dôležité vyhradiť žiakom dostatočný čas na to, aby si postup premysleli. Učiteľ im s tvorbou návrhu postupu pomáha. Upozorní, že budú používať čiernu strechu, ktorá má stále rovnaký rozmer, len je rôzne naklonená.

Učiteľ diskutuje so žiakmi o praktickom overovaní predpokladov. Spolu zostroja konštrukciu tak, aby boli smerom k slnku otočené tri rôzne naklonené „strechy“ rovnakého rozmeru (napríklad kartón natretý na čierno). Strechy môžu byť umiestnené na rovnakých papierových škatuliach, v ktorých sú umiestnené teplomery. Práve teplomery budú indikátorom prípadných pozorovaných zmien. Podobne ako v iných úlohách, aj tu je diskusia o predpokladoch a postupe overovania predpokladov v princípe didakticky hodnotnejšou časťou aktivity v porovnaní so samotným praktickým overovaním predpokladov. Žiaci sa učia precízne premýšľať v situáciách, v ktorých potrebujú získať dôveryhodný výsledok pozorovania.

Po realizácii praktického overenia predpokladov učiteľ vyzve žiakov, aby výsledok pozorovania (vzhľadom na predpoklady a všeobecný výskumný zámer aktivity) formulovali v podobe záveru. Úloha 2b je formulovaná podobne. Tu je však úlohou žiakov zistiť, či je dôležité, ako máme strechu nasmerovanú voči slnku v rámci orientácie v svetových stranách. Žiaci tvoria predpoklady a majú snahu ich zdôvodňovať. Následne sa snažia svoje predpoklady overiť prostredníctvom vyhľadávania informácií na internete. Praktické overovanie predpokladov by vyžadovalo dlhodobejšie pozorovanie (aspoň jeden celý deň počas slnečného počasia, a to prostredníctvom pravidelného merania teploty vzduchu pod strechou domu).