Úloha 7: 

Pracovný list Workshop

Pomôcky pre dvojicu/skupinu:

• zrkadlo, bodové svetlo, 3 rôzne karty (obrázky)

Postup

V siedmej úlohe žiaci pozorujú rovnaký jav, ako v šiestej úlohe, avšak kým v šiestej úlohe pozorovali odraz svetla od zrkadla v podobe vnímaného obrazu predmetu v zrkadle, v siedmej úlohe skúmajú, ako sa odráža od zrkadla samotné svetlo. Úloha 7a zviditeľňuje zovšeobecňujúce pravidlo, ktoré určitým spôsobom žiaci vnímali aj v predchádzajúcich úlohách. V princípe majú žiaci prísť na to, že to, ako sa svetlo odrazí od zrkadla, závisí od toho, ako svetlo na zrkadlo dopadne. Čím šikmejšie dopadne na zrkadlo, tým šikmejšie sa odrazí (vzhľadom na to, že žiaci ešte nedisponujú termínom uhol, je možné používať uvedené zjednodušenie, ktoré je typické pre vyjadrenie tohto pozorovaného javu žiakmi prvého stupňa ZŠ). 

Učiteľ navrhne žiakom, aby si lepšie preskúmali to, ako sa odráža svetlo od zrkadla. Skúmanie je vhodné robiť v mierne zatemnenej miestnosti. Pomôže aj to, ak si žiaci priestor okolo pracovného listu (Úloha 7a) zatemnia napríklad knihami. Pre jednoznačnejšie výsledky je vhodné používať bodové svetlo, veľmi vhodné sú svetelné ukazovadlá. Tiež je dôležité si uvedomiť, že cesta, ktorou svetlo putuje, nie je vidieť, ak ju nezviditeľníme dopadom na predmety. Preto je dobré svietiť nielen na zrkadlo, ale čiastočne aj na papier, aby bolo zrejmé, kadiaľ svetlo putuje. Tiež pomôže, ak okraj papiera, na ktorom sú úsečky smerom od zrkadla označené písmenami (A, B, C), žiaci založia smerom hore. Odrazené svetlo ukáže na konkrétne písmeno podľa toho, pod ktorou úsečkou svietime smerom na zrkadlo. 

Žiaci v Úlohe 7a pracujú priamo s pracovným listom. Na označené miesto na pracovnom liste položia zrkadlo kolmo na papier smerom k  označeným úsečkám. Potom postupne svietia v smere čiar označených 1, 2 a 3 a sledujú, ako sa svetlo odrazí (do čiar označených A, B a C). Ich úlohou je zistiť, ako sa odrazí svetlo, ak ho nasmerujeme k zrkadlu v smere čiary 1, potom 2 a napokon 3. Výsledky zaznačia do tabuľky v pracovnom liste a pokúsia sa formulovať záver. Žiaci zistia, že v spôsobe odrazu svetla od zrkadla je možné pozorovať určitý princíp. Fungovanie tohto princípu si preveria v Úlohe 7b, kde je ich úlohou najskôr predpokladať, ako sa odrazí svetlo od zrkadla smerom k trom kartičkám označeným číslicami od 1 po 3. Cieľom úlohy nie je to, aby žiaci merali uhly. Obrázok je možné riešiť približným určením. Následne si túto situáciu vyskúšajú. Podobne ako v predchádzajúcej úlohe, aj v tejto je vhodné používať svetelný zdroj, ktorého svetlo sa veľmi nerozptyľuje, najlepšie bodové taktické svetlo alebo svetlené ukazovadlo. 

V  druhej časti tabuľky je na prvý pohľad rovnaká situácia, na zrkadlo však nesvietime baterkou, ale sa doň pozeráme. Znovu je úlohou žiakov vytvoriť predpoklad, či budú vidieť všetky karty alebo len niektoré. Následne si svoje predpoklady overujú. Overovanie je možné realizovať len s  pomocou jednej karty, ktorú postupne posúvame a  zisťujeme, kedy ju v zrkadle vidíme a kedy nie. Po realizácii skúmania učiteľ vedie žiakov k tvorbe záveru. Cieľom úloh bolo, aby si žiaci uvedomili, že predmety v zrkadle vidíme, lebo sa od nich odráža svetlo, ktoré sa následne dostáva do našich očí. V úplnej tme človek nič nevidí, to však neznamená, že predmety prestávajú existovať. Zrak využíva prítomnosť svetla v prostredí na to, aby človek identifikoval, čo sa v prostredí nachádza. Svetlo tak pôsobí na diaľku na ľudský zrak, čím spôsobuje, že predmety vidíme. Väčšina predmetov svetlo len odráža, ale mnohé predmety svetlo aj vyžarujú (napríklad slnko, hviezdy, žiarovka, oheň, obrazovky, svätojánske mušky a podobne).