Úloha 3

Pracovný list Workshop

Pomôcky pre dvojicu/skupinu:

2 rovnaké baterky, predmet (napr. figúrka z Človeče, nehnevaj sa)

Postup:

V úlohe sú žiaci vedení ku skúmaniu toho, ako vzniká tieň a ako je možné meniť vlastnosti tieňa vplyvom zmeny rôznych podmienok. Otázkami sú vedení k tomu, aby ich skúmanie bolo detailné a aby sa sústredili na to, ako sa jav správa v rôznych situáciách. Následne sú vedení k tomu, aby toto poznanie využili pri formulácii predpokladov k dvom osobitným situáciám. V prvej je ich úlohou uvažovať nad tým, koľko tieňov bude mať predmet, ak sa bude nachádzať v miestnosti so štyrmi svetlami. Úloha je zameraná na to, aby žiaci uvažovali nielen nad tým, či môže mať predmet viac tieňov, ale kedy sa tieň predmetu nevytvára. Odpoveď na otázku tak môže byť rôzne široká, podľa toho, ako vie žiak o otázke premýšľať a ako vie využiť predchádzajúce poznanie. Podľa toho sa očakáva aj primerané zdôvodnenie riešenia úlohy. Napríklad, žiak môže tvrdiť, že predmet môže mať 4 tiene, ale môže mať aj len tri tiene, ak sa predmet napríklad nachádza presne pod jedným zo zdrojov, lebo ak sa nachádza pod lampou, tak sa tieň nevytvára.

Druhá otázka, ktorú žiaci na základe skúmania tieňov riešia, je zameraná na skúmanie toho, či sa vytvárajú tiene, ak na predmet svietime z dvoch opačných strán rovnakými svetlami a to pod rovnakým uhlom. Vhodné je, ak učiteľ žiakom predstaví dva alternatívne predpoklady. Podľa prvého predpokladu sa tiene tvoriť nebudú, pričom učiteľ predpoklad deťom zdôvodní tým, že ak je tieň miesto za predmetom, kam sa svetlo nedostane, ale to svetlo tam dáme z druhej strany druhou baterkou, tak sa tiene nevytvoria. Druhý predpoklad vysvetľuje jav tak, že sa vytvoria dva tiene, lebo máme dva zdroje svetla. Týmto spôsobom učiteľ vytvára (okrem iného) príklad osoby, ktorá sa snaží vytvárať predpoklady na základe predchádzajúceho poznania a logického usudzovania. To znamená, že neháda, ale skutočne sa snaží svoj predpoklad zdôvodniť.

Po vytvorení predpokladov učiteľ žiakom poskytne dve rovnaké baterky a predmet, a žiaci skúmajú, či sa tvoria dva tiene alebo žiaden. Žiaci zistia, že sa tvoria dva tiene. Učiteľ môže žiakom poskytnúť vysvetlenie. Keď svietime dvoma baterkami na ten istý predmet, tak sú miesta, na ktoré svietime oboma baterkami (je tam dvakrát viac svetla) a sú miesta, na ktoré svietime len jednou baterkou, čím vzniká miesto, kde je menej svetla – tieň.

Následne môže učiteľ viesť žiakov k aplikácii poznania toho, ako sa tiene správajú v otázke: Koľko tieňov má futbalista na futbalovom ihrisku, ak hrá pod svetlami? Vhodné je, ak učiteľ vedie žiakov k tomu, aby najskôr tvorili predpoklady a tie si následne overovali prostredníctvom sledovania futbalového zápasu alebo modelovaním futbalového ihriska v škatuli od topánok so štyrmi svetlami a figúrkou hráča. Aby žiaci premýšľali o situácii precízne a mali tak snahu používať všetko svoje doterajšie poznanie, učiteľ pri tvorbe predpokladov kladie aj čiastkové otázky, napríklad: Bude mať futbalista pri pohybe po ihrisku stále rovnaký počet tieňov? Koľko tieňov bude mať, ak bude kopať rohový kop? Budú všetky jeho tiene rovnako tmavé? A pod.