Úloha 2: 

Pracovný list Workshop

Pomôcky pre dvojicu/skupinu:

• pravítko, náramkové hodinky (príp. budík), doska, špagát (príp. pravítko)

Postup:

Druhá úloha je zameraná na skúmanie toho, ako sa vytvorený zvuk šíri v prostredí. Žiaci sledujú tikot náramkových hodín alebo budíka pomocou dosky (stola) alebo dlhého pravítka. Učiteľ uvedie situáciu, v ktorej majú žiaci zistiť, z akej najväčšej vzdialenosti počujú hodiny tikať, ak majú ucho priložené k  predmetu (stôl, doska, pravítko), na ktorom sa hodiny nachádzajú, alebo ak ucho k tomuto predmetu priložené nemajú. Úlohou žiakov je zistiť, či počujú tikot hodín z rovnakej alebo rôznej vzdialenosti. Učiteľ zároveň žiakov nabáda na tvorbu interpretácie. Zo skúmania by malo vyplynúť, že vzduchom sa zvuk šíri horšie, lebo hodiny počuť z menšej vzdialenosti, ako v prípade stola, dosky alebo pravítka.

Úloha obsahuje aj čiastkové zadanie, v ktorom je úlohou žiakov zistiť, či počujú rôzni žiaci tikot hodín z tej istej vzdialenosti alebo z rôznej vzdialenosti. Prípadne je možné testovať jedno a druhé ucho a vytvárať záver o tom, či obe naše uši vnímajú zvuky rovnako kvalitne. 

Táto úloha rozvíja u žiakov najmä precíznu prácu pri skúmaní, konkrétne rozvoj spôsobilosti merať. Aby rozvoj spôsobilosti nastal, učiteľ musí dávať dôraz na skutočne precízne uskutočňovanie merania vzdialenosti, z ktorej žiaci tikot hodín počujú. Napríklad podporuje spoluprácu žiakov v skupine tým, že žiak, ktorý počúva, sa sústredí len na počúvanie a má pri pozorovaní zatvorené oči a hodinkami hýbe po vybranom predmete spolužiak, ktorý sa snaží posúvať ich vždy po malých kúskoch. Opakované meranie je v tomto prípade veľmi dôležité, preto sa v tabuľke k Úlohe 2b nachádzajú dva stĺpce pre hodnotu vzdialenosti, z ktorej žiak hodinky počuje. Ak budú medzi dvoma nameranými hodnotami pre toho istého žiaka a to isté ucho veľké rozdiely, pozorovanie je potrebné opakovať, až kým nebude možné výsledku dôverovať. Dôležité je aj vhodné vytváranie podmienok pre skúmanie. Predmetu, na ktorom sú uložené hodinky, sa spolužiaci počas pozorovania nesmú dotýkať, v triede by malo byť primerané (stále rovnaké) ticho a podobne. Po získaní výsledkov merania sa žiaci snažia vytvoriť záver, ktorý sa opiera o údaje uvedené v tabuľke