Úloha 7

Workshop

Pomôcky pre dvojicu/skupinu:

1,5 V alebo 4,5 V batéria, 1,5 V žiarovka, 3 vodiče (napr. krokosvorky s káblom), klinec, spinka, minca, alobal, pravítko, guma, papier, zápalka, pohár

Postup:

Z predchádzajúcej úlohy je zrejmé, že na konštrukciu spínača nie je možné použiť akékoľvek materiály. Časť spínača musí byť vytvorená z elektricky vodivého materiálu a časť, naopak, z elektricky nevodivého materiálu. Tým vzniká otázka, aké rôzne materiály a kde je možné použiť pri výrobe spínača. Cieľom úlohy je zisťovanie, ktoré materiály sú elektricky vodivé a ktoré nie. Učiteľ túto výskumnú úlohu zdôrazní a vedie žiakov k tvorbe predpokladov o materiáloch, ktoré sa nachádzajú v tabuľke k Úlohe 7.

V úlohe je postup overovania určený. Vhodné je, aby učiteľ na tejto úlohe zopakoval so žiakmi princíp tvorby elektrického obvodu. V tabuľke je uvedené aj schematické zobrazenie, ktoré sa používa ako univerzálny dorozumievací prostriedok pri vedeckej komunikácii o elektrických obvodoch. Pre riešenie úlohy však nie je nevyhnutné, aby žiaci disponovali vedomosťou o schematickom zobrazovaní elektrických obvodov.

Vhodné je, aby učiteľ najskôr demonštroval, ako bude overovanie prebiehať, pričom sa odvoláva na obrázok v tabuľke. Vyskúša klinec a žiaci vidia, že žiarovka sa rozsvietila, preto si do overenia uvedú, že ide o vodivý materiál (prípadne symbol rozsvietenej žiarovky). Potom vyskúša iný, nevodivý materiál (ktorý však už nie je v tabuľke), napríklad vatový tampón alebo sveter. Žiaci vidia, že žiarovka sa nerozsvietila, čo znamená, že tento materiál nie je vodivý (do tabuľky zaznačia preškrtnutou žiarovkou alebo značkou nevodivého materiálu, podľa toho, ako sa dohodnú).

Tabuľka je zámerne rozdelená na dve časti, pričom jej ľavá časť obsahuje len kovové predmety a pravá časť obsahuje nekovové predmety. Týmto spôsobom sa zľahčuje komunikácia učiteľa so žiakmi pri tvorbe záveru z pozorovania. Po overení predpokladov učiteľ vedie žiakov k tomu, aby sa pokúsili zovšeobecniť záver o tom, aké materiály vedú a aké nevedú elektrický prúd.

Zo skúmania by malo vyjsť, že len kovové predmety vedú elektrický prúd. V tabuľke sa nachádzajú aj ďalšie voľné políčka, do ktorých si žiaci zaznačia materiály, ktoré chcú preskúmať, aby si svoj záver z pozorovania potvrdili. Preto do tabuľky vpíšu ďalšie dva kovové a ďalšie dva nekovové predmety, ktoré následne preskúmajú. Učiteľ vedie žiakov k tomu, aby si svoj záver preverili aj štúdiom na internete, kde je ich úlohou vyhľadať informácie o tom, aké iné látky sú (okrem kovov) elektricky vodivé a tiež to, či sú skutočne všetky kovy elektricky vodivé.