Tento projekt byl financovaný s podporou programu Erasmus+
2 TĚLESA PŮSOBÍ NA JINÁ TĚLESA NA DÁLKU
- Teorie
- Úkoly
- 3.1 Rozvoj představy o působení magnetu na předměty na dálku
- 3.2 Rozvoj představy o působení gravitační síly na předměty a materiály
- 3.3 Rozvoj představy o elektrickém náboji a jeho působení na předměty a materiály
- 3.4 Rozvoj predstavy o svetle a jeho pôsobení na predmety a materiály
- 3.5 Rozvoj představy o světle a jeho působení na předměty a materiály
- Pracovní listy
- Workshopy
Úkol 6
Pomůcky pro dvojici/skupinu:
krabice, noviny, vata, burisony nebo popcorn, vlna nebo pletený svetr, písek, mobil (příp. pomůcka, která vydává zvuk)
Postup:
Na konci pátého úkolu se žáci věnují tomu, jak je možné zastavit přenos zvuku materiálem. Jednou z věcí, které žáci obvykle zjistí je, že když špagát chytíme rukou, tak se zvuk v ruce „ztratí“, jeho přenos se zastaví, což je možné cítit v dlani tak, že jemné chvění do dlaně vchází ze směru, kde spolužák do kelímku mluví a z druhé strany dlaně už nevychází. Pokud ale dlaň na špagát pouze jemně položíme, cítíme, jak chvění (zvuk) prochází celou dlaní. V následující úloze se žáci budou soustředit na zkoumání toho, jakým materiálem je možné tlumit zvuk nejlépe.
Nejdříve se mohou žáci pokoušet utlumit zvonící budík nebo telefon jeho schováváním ve třídě do různých materiálů (pod ně), následně je však učitel vede k cílenému pozorování prostřednictvím vytvoření předpokladů o specifických materiálech. Žáci řeší Úkol 6 z pracovních listů.
Jelikož na skutečné zjištění, který z uvedených materiálů je lepší zvukový izolant, je potřebné realizovat pozorování precizně (například potřebujeme použít stejné množství – tloušťky materiálů), učitel dostatečně dlouho se žáky diskutuje o tom, jak bude potřebné postup realizovat, abychom zjistili, který z materiálů nejlépe tlumí zvuky. Důležité je upozorňovat na to, že čím více materiálu na předmět dáme, tím lépe se zvuk tlumí. Proto, pokud chceme zjistit, který materiál tlumí zvuk nejlépe, potřebujeme porovnávat stejné množství materiálu. To zabezpečí ukládání materiálu do stejně velké nádoby (krabice). I když nakonec navrhne způsob realizace zkoumání učitel, ubezpečí se, že žáci porozuměli souvislosti mezi tím, jak budou pozorování realizovat a tím, co chtějí samotným pozorováním zjistit. Zdůrazní výzkumnou otázku: Který materiál utlumí zvuk nejlépe? Následně žákům vysvětlí, že do krabice dají vyzvánějící mobilní telefon a zjistí, z jaké vzdálenosti už není zvuk slyšet a označí tuto vzdálenost špagátem. Postup vysvětlí ještě před tvorbou předpokladů, aby žáci věděli, jak si budou své předpoklady ověřovat. Předpoklad mohou vytvořit tak, že označí předmět, o kterém si myslí, že utlumí zvuk nejlépe (uslyší ho jen z velmi malé vzdálenosti), nebo se učitel věnuje také určování pořadí, například prvních tří materiálů, přičemž úkolem žáků bude napsat jedničku k materiálu, o kterém si myslí, že bude nejlépe tlumit zvuk, dvojku k tomu, který bude také dobrý, ale ne tak dobrý jako ten, který dali na první místo a podobně.
Po vytvoření předpokladů k jednotlivým materiálům uvedeným v tabulce k Úkolu 6, žáci naplní krabici pozorovaným materiálem a do materiálu (snaží se do středu) vloží vyzvánějící mobil (učitel zdůrazní, že musí používat vždy stejnou melodii a stejnou hlasitost). Poté se budou posouvat od krabice a zjišťovat, zda daný materiál ztlumil zvuk (lze ho slyšet jen z menší vzdálenosti v porovnání s tím, když byl mobil v krabici bez materiálu) nebo ne. Postupně si na podlaze dělají značky pomocí kousku pozorovaného předmětu, který umístí do vzdálenosti, ze které už zvuk neslyšeli a upevní ho k podlaze kouskem lepící pásky. Po realizaci všech pozorování zhodnotí, který materiál je ten, který tlumí zvuk nejlépe; t. j. ten, jehož značka je nejblíž ke krabici, čímž zhodnotí výzkumnou otázku.
- Teorie
- Úkoly
- 3.1 Rozvoj představy o působení magnetu na předměty na dálku
- 3.2 Rozvoj představy o působení gravitační síly na předměty a materiály
- 3.3 Rozvoj představy o elektrickém náboji a jeho působení na předměty a materiály
- 3.4 Rozvoj predstavy o svetle a jeho pôsobení na predmety a materiály
- 3.5 Rozvoj představy o světle a jeho působení na předměty a materiály
- Pracovní listy
- Workshopy