Světové strany

V krajině nebo na mapě se orientujeme pomocí světových stran. Hlavní světové strany jsou čtyři základní směry (sever, jih, západ, východ), které se shodují se směrem rov­ noběžek a poledníků. Poledník je pomyslná čára, která spojuje nejkratší cestou severní a  jižní pól. Délka všech poledníků je stejná a  činí od pólu k  pólu 20 000 km. Časový rozdíl mezi jednotlivými poledníky činí 4 minuty, mezi 15 poledníky potom jednu hodinu. Na Zemi byl za základní poledník(též nultý poledník) zvolen poledník, který prochází astronomickou observatoří Greenwich v  Anglii. Rovnoběžka je kružnice na povrchu Země (koule) se stejnou zeměpisnou šířkou. Rovnoběžky se zkracují od rovníku (nejdelší rovnoběžka) směrem k pólům (bod). Rovnoběžky se obvykle označují podle své šířky a polokoule, na níž se nacházejí. Některé významné mají své vlastní jména, severní pól (90° severní šířky), severní polární kruh (rovnoběžka 66° 33‘ severní šířky), obratník Raka (rovnoběžka 23° 27‘ severní šířky), rovník (rovnoběžka 0°), obratník Kozoroha (rovnoběžka 23° 27‘ jižní šířky), jižní polární kruh (rovnoběžka 66° 33‘ jižní šířky) a jižní pól (90° jižní šířky). Jen mezi obratníky se Slunce během roku alespoň jednou dostane do zenitu. Jen severně od severního polárního kruhu, nebo jižně od jižního polárního kruhu, Slunce alespoň jednou během roku nezapadá (polární den a polární noc).

Na přesnější určení směru se používají vedlejší směry, které leží mezi směry hlavními - severozápad (mezi západem a severem), severovýchod (mezi severem a východem), jihovýchod (mezi východem a jihem) a jihozápad (mezi jihem a západem).

Určování světových stran

K  určení světových stran používáme přístroje kompas nebo buzolu, které se skládají ze směrové růžice a magnetické střelky, která vždy ukazuje na sever. Světové strany byvají na směrové růžici označené počátečními písmeny jejich anglického názvu. N – North (sever), S – South (jih), W – West (západ) a E – East (východ). Pro snadnější zapamatování je možné použít mnemotechnickou pomůcku s  anglickým slovem „NEWS“. Pozor na zrádnost písmenka S, které ve slovenském jazyce znamená sever, v  anglickém jazyce je to však jih. Pokud pozorovatel stojí čelem k severu, je po jeho pravici východ, po levici západ a za pozorovatelem je jih. Mapa je zmenšeným a zjednodušeným obrazem krajiny z ptačí perspektivy. Zorientována mapa znamená, že se sever na mapě shoduje se severem ve skutečnosti. Na mapě nebo plánku je sever vždy nahoře (pokud není směrovou růžicí označena jiná orientace).