Úkol 1

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

pracovní list

Postup:

Učitel může začít tento soubor úkolů diskusí o tom, jak člověk během různých činností způsobuje pohyb předmětů. Od velmi jednoduchých pohybů, jako například psaní, až po velmi náročné pohyby předmětů, jaké často vidíme při stavbách velkých budov. Člověk si často pomáhá při posouvání a přenášení předmětů různými stroji. Stroje mohou mít různý pohon, například na benzín, naftu, elektřinu, plyn, ale jsou i takové, které nevyžadují žádné palivo (jsou poháněny lidskou silou a palivem je v tomto případě potrava člověka), a přece člověku usnadní práci.

Aby byl vstup do jednoduchých strojů pro žáky zajímavější a aby mohli využít předchozí zkušenosti a intuitivní řešení, učitel dá žákům zadání, ve kterém je jejich úkolem navrhnout postup, jak by snesli například starou pračku dolů po schodech a jak by novou vynesli nahoru po schodech. Pro usnadnění tohoto úkonu mohou použít různé nářadí, ne však stroje na pohon. Vhodné je, pokud je učitel vede k tomu, aby se pokusili vymyslet způsob, který jim přenos praček usnadní a bude vyžadovat jen takové předměty, které je možné najít doma, případně v zahradě nebo v domácí dílně.

Žáci mají v  tomto věku mnoho zkušeností s  používáním různých jednoduchých strojů a často je velmi intuitivně a korektně využívají, a to i přesto, že o nich nemají žádné systematicky nabyté vědomosti. Proto je zajímavé sledovat, jak se s tímto úkolem vypořádají. Na základě navržených řešení může učitel zjistit, se kterými jednoduchými stroji mají žáci zkušenosti. Obvykle jsou to kolo a osa a nakloněná rovina.

Po vytvoření návrhů je prezentují ostatním skupinám. Spolu hodnotí reálnost navrhovaných řešení a  usuzují, který návrh bude pravděpodobně vyžadovat nejméně námahy. V  závěru diskuse učitel upozorní, že přemýšlejí jen jak by pravděpodobně bylo nejlepší přemístit pračky a navrhne, aby si to vyzkoušeli. Aby však nemuseli přenášet takový těžký náklad, vyzkouší si to s  menšími předměty. Cílem jejich dalšího zkoumání bude zjistit, které z navrhovaných postupů skutečně usnadňují lidem práci. Nejdříve však musí zjistit, jak je možné měřit velikost síly, kterou je třeba pro zvedání, tažení či tlačení používat. Učitel je vede k řešení druhého úkolu.