Úkol 1:

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

semena, půda, voda, černá látka, 3 dcl plastové kelímky, podnos, plastové lžíce, lepicí papír na označení kelímků (příp. černý nesmývatelný fix, kterým označí na sklenici zkoumanou proměnnou)

Postup:

Učitel může začít aktivitu tím, že si chtěl doma zasadit na balkon rajčata, aby si mohl kdykoliv odtrhnout čerstvé rajče na snídani. Když si však v obchodě koupil semena, aby je doma zasadil, nevěděl, co všechno k tomu bude potřebovat a jak má postupovat. Následně se žáky diskutuje o tom, co by mu poradili – žáci navrhují postup, rovněž i potřebné pomůcky a potřebný materiál, který si i zapíší. Učitel jim přitom klade otázky: Potřebuje semínko na vyklíčení půdu? Můžeme ho dát i do jiného prostředí? Co např. do písku? Nebo do vaty? Myslíte si, že bude potřebovat světlo? Nebo vyklíčí podle vás i ve tmě? Tímto způsobem se snaží identifikovat představy žáků o klíčení semene. Představy přitom nehodnotí a ani se k nim nevyjadřuje.

Po vytvoření předpokladů učitel vyzve žáky, aby popřemýšleli, jak by své předpoklady mohli ověřit. Pokud chtějí zjišťovat, co semeno potřebuje na to, aby vzklíčilo, je třeba, aby manipulovali/měnili jen jednu proměnnou (např. (ne)přítomnost vody, přičemž ostatní podmínky, jako světlo a teplota jsou stejné – Úkol 1b). Pokud by měnili více proměnných najednou, tak by na závěr nedokázali zhodnotit, co způsobilo, že semínko (ne)vyklíčilo.

Z toho důvodu je třeba připravit několik nádob na sázení semen. Tzn., pokud žáci řeknou, že semínko potřebuje světlo, teplo, vodu, půdu, tak vytvoří jednu sazenici, které zajistí všechny podmínky (teplo – pokojová teplota, světlo, voda – pravidelná zálivka, půda). Pak vytvoří další – jednu, kterou překryjí černou látkou (proměnná světlo; ostatní podmínky nemění), druhou, kterou nebudou zalévat (proměnná voda – ostatní podmínky nemění) atd. Jelikož se žáci k výsledku nedopracují hned na hodině, doporučujeme označit nádoby podle zkoumané proměnné, aby se po čase vzorky nepomíchaly.

Stejně i při ověření předpokladů učitel dohlíží na to, zda žáci mění vždy jen jednu proměnnou, přičemž ostatní podmínky nemění. Doporučujeme sázet vždy více než jedno semeno (může se stát, že semeno může být staré nebo poškozené). Po zrealizování ověření žáci vyhodnotí svá zjištění a vytvoří závěr. Žáci tak zjistí, že semeno na to, aby vyklíčilo, potřebuje vodu, teplo a vzduch (světlo není potřeba). Zkoumání proměnné vzduch je však komplikované, protože zajistit podmínky bez vzduchu je přímo nemožné (i kdybychom umístili sazenice např. do kapsy nebo uzavíratelné nádoby, vzduch se v ní bude stále nacházet). Z toho důvodu může učitel tuto informaci doplnit a se žáky prodiskutovat./p>

Učitel může dále pokračovat ve zkoumání tak, že žáci budou zjišťovat, zda je důležité, jakou vodu použijeme – např. horkou, pokojové teploty, ledovou, slanou, sladkou, smíchanou s octem atd. Stejně mohou měnit i substrát, do kterého semeno zasadí – písek, štěrk, kameny, vata. Samozřejmě je nutné, aby ostatní podmínky zajistili takové, které jsou pro vyklíčení semene důležité. Tzn., že pokud měníme substrát, tak semeno pravidelně zaléváme a udržujeme při takové teplotě, při které vyklíčilo i v prvním úkolu.