ORGANIZMY JSOU ZÁVISLÉ NA PŘÍJMU ENERGIE A LÁTEK, O KTERÉ SOUPEŘÍ S JINÝMI ORGANIZMY

1.1 Charakteristika rozvíjené přírodovědné představy

Potrava poskytuje nezbytné látky a energii pro organizmy potřebné na vykonávání základních životních funkcí a růst. Zelené rostliny a některé bakterie jsou schopné využívat energii ze Slunce prostřednictvím fotosyntézy na vytvoření komplexních molekul, ze kterých žijí. Živočichové získávají energii výhradně z chemických vazeb přijatých potravou tím, že rozkládají složité organické látky. V konečném důsledku jsou závislé na zelených rostlinách jako zdroji energie. V každém ekosystému mezi sebou soupeří o zdroje energie a látky různé druhy organizmů, které je potřebují pro svůj život a rozmnožování.

1.2 Navrhovaný rozvoj velké idey na 1. stupni základní školy

Rozvoj této představy Harlenová (2015) ukotvuje už v předprimárním vzdělávání. V období předškolního věku (5 – 7 let) by měly mít děti rozvinutou představu o tom, že všechny živé organizmy potřebují pro svůj život přísun látek. Pro zachování života potřebují určitý zdroj energie (což zabezpečuje potrava), vzduch, vodu a určité teplotní podmínky prostředí, ve kterém žijí.

V období mladšího školního věku (7 – 11 let) by měli žáci mít vytvořenou představu o tom, že rostliny, které obsahují chlorofyl využívají sluneční světlo na výrobu látek, které potřebují pro svůj život. Nadbytečnou energii mohou uskladnit a v případě potřeby využít.

Stejně i živočichové potřebují pro svůj život energii, kterou získávají buď přímo konzumací rostlin (býložravci), nebo jiných živočichů (masožravci). V konečném důsledku jsou i masožravci závislí na rostlinách, protože se živí živočichy, kteří konzumují rostliny nebo jiné živočichy.

Vztah, respektive závislost živočichů (ale i člověka) na rostlinách se projevuje i ve způsobu jejich života. Někteří živočichové si např. vytvářejí příbytek z rostlin (hnízda ptáků, příbytky některých hlodavců atd.). Stejně i člověk využívá rostliny kromě potravy na výrobu příbytků (nábytek, domy), ale i oblečení či paliva. Tento vztah, rostliny – živočichové, lze však považovat za reciproční. Tak, jako rostliny poskytují pro živočichy zdroj energie či úkryt, živočichové pomáhají rostlinám, např. při reprodukci (opylování květů hmyzem, rozšiřování semen a pod.) (Harlen, ed., 2015).