Úkol 4

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

2dcl nebo 3dcl plastové kelímky (10 ks), špagát, nit, drát, gumička (např. klobouková), vlna, měřidlo, nůžky

Postup:

Zjištění z Úkolu 3 si žáci mohou prověřit i v Úkolu 4, případně je možné Úkol 4 vnímat jako alternativní přístup k rozvoji té stejné představy o šíření zvuku různými materiály. Ve čtvrtém úkolu si žáci nejdříve vytvoří špagátový „telefon“ pomocí špagátu a dvou plastových kelímků. Žáci zjistí, že pokud je špagát napřímený, tak funguje, z čehož vyplývá, že špagátem se přenáší zvuk z jednoho kelímku do druhého. Tato část aktivity je v principu stimulující situací, která potvrzuje u žáků to, co zjistili v předcházejícím zkoumání. Výzkumnou výzvou je zjišťování toho, čím by bylo možné nahradit špagát, aby telefon fungoval lépe (t. j. aby byl přenášený zvuk srozumitelnější a hlasitější).

Žáci vytvářejí předpoklady o různých druzích náhrad za špagát. Pokud realizovali i Úkol 3, tak tvorbu předpokladů zdůvodňují výsledkem zkoumání z třetí úlohy. Pokud třetí úkol nerealizovali, předpoklady zdůvodňují předcházející zkušeností.

Po vytvoření předpokladů se žáci věnují jejich ověřováním. Učitel dbá na to, aby byly dodrženy korektní podmínky experimentování. To znamená, že pokud chtějí žáci porovnat, který z dvou materiálů je pro tvorbu špagátového telefonu vhodnější, musí si vytvořit dva telefony, které se liší jen kvalitou špagátu (jsou vyrobené ze stejných nádob, stejným způsobem, špagát je stejně dlouhý, jediným rozdílem je kvalita špagátu). Oba telefony drží v rukou a střídavě je používají, nejlépe tím stejným uchem. Preciznost je typická charakteristika vědeckého přístupu ke zkoumání, kterou chceme a dokážeme v tomto věku rozvíjet. Výsledky si zaznamenají do části ověření a na základě těchto výsledků formulují závěr. Součástí závěru je i odpověď na otázku o tom, jaké vlastnosti má mít špagát, který přenáší zvuk lépe.