Vztahy mezi organizmy v ekosystému – potravní (trofický) řetězec

Základním znakem živých organizmů je (kromě jiného) neustála přeměna energie, hmoty a informací, která probíhá v tzv. ekosystému (základní funkční jednotka živé přírody, která je tvořena organickou i anorganickou hmotou). Každý ekosystém tvoří tři skupiny organizmů:

1. Producenti – především zelené rostliny, které v procesu fotosyntézy přeměňují energii ze slunečního záření na energii chemických vazeb organických látek – představují prvotní producenty organické hmoty ekosystému.

2. Konzumenti – část organických látek, které produkují zelené rostliny, jsou potravou pro heterotrofní organizmy (živočichy). Část konzumentů je zase potravou pro další konzumenty a ti zase pro další konzumenty (vyššího stupně) = potravní řetězec. Podle postavení konzumentů v potravních řetězcích rozlišujeme:

2A) Býložravce (herbivora) – konzumenty prvního řádu, kteří se živí rostlinou potravou;

2B) Masožravce (karnivora) a všežravce (omnivora) – konzumenty vyšších řádů. Mezi masožravce zařazujeme šelmy (dravce, predátory). Všežravci se živí rostlinnou i živočišnou potravou (např. člověk).

3. Reducenti (rozkladači, dekompozitoři) – rozkládají odumřelé těla rostlin a živočichů až na anorganické látky. Zařazujeme sem saprofytické organizmy (houby, bakterie), které uzavírají oběh látek v ekosystému

Obrázek 107: Potravní řetězec

(zdroj: https://www.quora.com/What-is-the-proper-layout-of-a-food-chain)

Koloběh energie v ekosystému sestává z příjmu živin v anorganické formě rostlinami (v podobě iontů rozpuštěných ve vodě) a jejich následného uložení v biomase. Prostřednictvím potravního řetězce se prvky dostávají do půdy – přes odumřelé rostlinné a živočišné těla a jejich exkrementy, kde vstupují do tohoto koloběhu reducenti (dekompozitoři). Jejich úkolem je rozložit tyto zbytky až na anorganické látky, které přijímají rostliny kořenovým systémem. V rámci tohoto rozkladu se některé prvky mohou dostat i do atmosféry (např. síra a dusík).

Kompostování

Kompostování představuje proces oxidace organických látek, který zahrnuje jejich mineralizaci, zejména za účasti bakterií, saprofágů (heterotrofní organizmus, který získává energii z organických látek odumřelých organizmů), mikroorganizmů a hub.

Houby se podílejí na recyklaci již cca 400 milionů let. Na rozdíl od bakterií houby zůstávají metabolicky aktivní i přes zimu (proto např. může „zplesnivět“ chléb v mrazničce). Do kompostu lze použít jakýkoliv bioodpad. Avšak odpad ze živočišné výroby se zejména (mimo jiné) z hygienických důvodů na kompostování nedoporučuje. Pro vytvoření kompostu je důležitá vlhkost a teplota prostředí a zajištění přístupu vzduchu (jde o aerobní proces). Vhodná vlhkost je v rozmezí 45 – 60 %, ne více, protože kompost začne hnít. Při nižší vlhkosti se proces zpomaluje. Optimální teplota je v rozmezí 40 – 65 °C. Ke zničení patogenů je nutná teplota 50 °C.

Kompost se uskladňuje buď v zásobníku (dřevěném, betonovém, kamenném a pod.), nebo v tzv. krechtu (kopě).

Mezi vhodné odpady na kompostování zařazujeme odpad ze zahrady (posečená tráva, spadané ovoce, zvadlé květy), z kuchyně (zbytky rostlinné stravy – slupky, odřezky atd.) a biologické odpady z chovu hospodářských zvířat (býložravců). Do kompostu bychom je neměli dávat libovolně – platí zásada směšování dusíkatých surovin (měkké, dužnaté, zelené – např. odřezky rostlin) s uhlíkovými (tvrdé, pevné, tmavé – např. suché listí, dřevěné piliny). Optimální poměr je cca 35:1 (C:N), přičemž je důležité suroviny promíchávat.

Při kompostování rozlišujeme dvě fáze:

A) Fáze oxidace (spotřeba O2 a organických látek; tvorba CO2 a NH3 ) – bakterie a houby degradují jednoduché sacharidy, aminokyseliny a bílkoviny, přičemž se zvyšuje teplota. Mikroorganizmy degradují lipidy a složité sacharidy. Zároveň dochází ke zničení patogenů a opět ke snížení teploty.
B) Fáze zrání: dochází k humifikaci – vzniká produkt s nižším poměrem uhlíku a dusíku

Typy potravního řetězce

Z hlediska využívání živé nebo odumřelé organické hmoty rozeznáváme potravní řetězec:

Pastevně-kořistnický, který začíná organickou hmotou vytvořenou autotrofními rostlinami. Ta je potravou konzumentů I. řádu (např. býložravý hmyz). Konzumenti I. řádu jsou zároveň potravou konzumentů II. řádu a ti zase vyšších řádů.
Rozkladný, který je tvořen reducenty. Produkt rozkladu jedné skupiny dekompozitorů se stává substrátem pro jinou skupinu rozkladačů, výsledkem čehož je mineralizace odumřelých těl.

Živočich, který se živí jen jedním druhem potravy a nemůže přijmout jiný druh potravy se označuje jako monofág (např. housenka bource morušového se živí pouze listy moruše). Naopak živočich, který může přijmout i jiný druh potravy se označuje jako polyfág.

Vztahy mezi živočichy

Vztahy mezi živočichy mohou být:

indiferentní vztahy, tzv. neutralizmus – druhy (populace – jedinci jednoho biologického druhu, které v téže době společně žijí na určitém stanovisku) jsou na sobě nezávislé;

záporné vztahy, které mohou být různé intenzity: )

– konkurence – soutěž mezi populacemi o prostor nebo o zdroj potravy;
– parazitizmus – parazit (jedna populace) žije na úkor hostitele (jiné populace). Ektoparazit žije na povrchu těla jiného živočicha a endoparazit žije uvnitř těla jiného živočicha;
– predace – jedna populace se živí druhou populací (predátor – kořist);

pozitivní vztahy – populace jsou si navzájem prospěšné:

– komenzalizmus – volné soužití populací, např. velké šelmy a supi, kteří se přiživují na jejich kořisti;
– mutualizmus – pevnější forma soužití; např. nitrogenní bakterie tvoří na kořenech bobovitých rostlin hlízy, kde žijí. Bakterie poskytují rostlinám využitelnou formu dusíku;
– symbióza – nejpevnější forma soužití, např. lišejníky (houba + řasa nebo sinice).