Úkol 7

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

magnet, měřidlo (např. pravítko), kovová sponka

Postup:

Úkol je zaměřen na zkoumání toho, zda tentýž magnet přitáhne ten stejný předmět vždy ze stejné vzdálenosti, pokud ho budeme přibližovat k předmětu jeho různými stranami. Každý magnet má dva póly, které se vzájemně odpuzují. V místech, kde se póly magnetu potkávají dosahuje magnetické pole do minimální vzdálenosti. Do největší vzdálenosti dosahuje na stranách pólů, proto by měli žáci získat různé výsledky, pokud ten stejný magnet přibližují k předmětu z různých stran.

Učitel nejprve představí a  zvýrazní výzkumnou otázku a  následně vede žáky k  realizaci měření. Na magnetu si označí 4 (případně 3, pokud se jedná o okrouhlý magnet) strany a do tabulky zaznačí (zakreslí), kterou stranou magnet k předmětu přibližovali. Podobně jako v předcházejících úlohách, také v této úloze je důležité upozorňovat na opakované a precizní měření, abychom se mohli na získaná data spolehnout při tvorbě závěru.

Po realizaci měření učitel vede žáky k tvorbě závěru v podobě odpovědi na výzkumnou otázku. Důležité je ponechat na žácích jak závěr zformulují. Pokud je formulovaný ve smyslu získaných dat, je v pořádku, a to i navzdory tomu, že nemusí být v souladě s aktuálně akceptovanou vědeckou představou o daném jevu.