Úkol 5

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

padáky vytvořené z různého materiálu z předešlé úlohy y

Postup:

Žáci řeší výzkumnou otázku: Který materiál je na vytvoření padáku nejvhodnější (který zpomaluje pád nejvíc)?Cílem je, aby žáci vlastním zkoumáním (s pomocí učitele) zjistili, který materiál je na výrobu padáku nejvhodnější. Nejprve učitel vede žáky k  tomu, aby se pokusili vytvořit předpoklady o tom, který z používaných materiálů bude podle nich fungovat nejlépe. Žáci mají materiály k dispozici, aby si je mohli prohlédnout. Měli by se pokusit popsat, jaké vlastnosti by měl mít materiál, pomocí kterého by bylo možné vytvořit nejlepší padák. Přemýšlení o materiálech je důležité, učitel má možnost zjistit, zda žák registruje souvislost kvality materiálu a toho, jak padák funguje.

Abychom zkoumání žákům ulehčili, kombinatorickou úlohu, kterou je potřebné při zkoumání čtyř materiálů řešit, žákům poskytneme, resp. prezentujeme jim příklad jak postupovat, když chceme ze čtyř možných materiálů zjistit, který je lepší. Na podobném principu funguje semifinále a finále různých soutěží. Nejdřív žáci porovnávají vzorek 1 se vzorkem 2 a zvlášť vzorek 3 se vzorkem 4. Takto vyloučíme materiály, které jsou méně vhodné pro tvorbu padáku a  zůstanou nám dva „vítězné“ materiály, které stačí porovnat. Při tvorbě padáků dbáme na to, aby žáci konstruovali padáky stejným způsobem, aby používali stejně velké kusy různých zkoumaných materiálů, stejně dlouhé šňůrky, stejný způsob uchycení na materiály a stejně velké kusy plastelíny namísto závaží. Při porovnávání dvou padáků dbáme na to, abychom oba porovnávané padáky pouštěli vždy ze stejné výšky. Na tyto detaily žáky upozorňujeme, je to součástí rozvoje způsobilosti realizovat experiment, pomocí kterého si ověřujeme vlastní předpoklady. Výsledky si žáci zaznačí do Úkolu 5.

Na závěr může učitel vést žáky k interpretaci. Žáci porovnávají materiály a pokoušejí se zjistit, která vlastnost materiálu způsobila to, že padák fungoval lépe. Diskuze může vést například k  tomu, že dírky v  materiálu snižují funkčnost padáku a  zároveň, pokud žáci mají ještě vůli zkoumat, můžeme jim poskytnout různé další materiály (vždy stejně velké kusy, neboť velikost padáku taktéž ovlivňuje jeho funkčnost) a  nechat je prověřovat si spontánně své předpoklady. Velmi vhodnými materiály jsou mikroténové sáčky (různé tloušťky), celofán, ale například i  hedvábí. Pokud bylo následné zkoumání realizováno, bylo by vhodné vytvořit závěr a zhodnotit, který materiál je nejvhodnější a zda se jim potvrdilo to, co si mysleli o vlastnostech, které ovlivňují funkčnost padáku.

Dalšími výzkumnými otázkami, které je možné v rámci tématu řešit je to, jak ovlivňuje funkčnost padáku velikost materiálu, který použijeme na jeho výrobu. Abychom rozvíjeli precizní práci s proměnnými, důležité je žáky upozorňovat na to, že když porovnáváme velikost padáku, tak musíme vyrobit padáky ze stejného materiálu, neboť v předcházejícím zkoumání jsme zjistili, že kvalita materiálu také ovlivňuje funkčnost padáku. Padáky by měli být vyrobeny shodným způsobem, jediným rozdílem mezi dvěma porovnávanými padáky bude velikost látky použité na jeho výrobu.