Tento projekt byl financovaný s podporou programu Erasmus+
8 ORGANIZMY JSOU ZÁVISLÉ NA PŘÍJMU ENERGIE A LÁTEK, O KTERÉ SOUPEŘÍ S JINÝMI ORGANIZMY
Úkol 1:
Pomůcky pro dvojici/skupinu:
časopisy (příp. již předem připravené obrázky), nůžky, lepidlo, barvičky, výkres, sekundární zdroje pro celou třídu (např. encyklopedie, připojení na internet)
Postup:
V této aktivitě se žáci zaměří na prozkoumání vztahů mezi živočichy, vzhledem k jejich potravním preferencím. Úkolem žáků bude uspořádat obrázky (tráva, had – užovka obojková, žába – skokan hnědý, sova – sova hnědá) do naznačeného schématu, která začíná sluncem (Úkol 1A). Tím vytvoří potravní řetězec. Předtím však se žáky diskutuje o různých potravních vztazích v přírodě. Následně jim vysvětlí, že tyto vztahy se dají jednoduše znázornit/zakreslit pomocí schématu, přičemž šipky znázorňují směr potravního řetězce. Po vytvoření potravního řetězce z uvedených obrázků učitel žádá od žáků vysvětlení uspořádání obrázků do schématu.
Když už budou žáci seznámeni se znázorněním potravního řetězce pomocí schématu, v dalším úkolu se pokusí sami vytvořit vlastní návrh schématu potravního řetězce z obrázků, které mají k dispozici v Úkolu B. Učitel vyzve žáky, aby se pokusili do návrhu svého schématu zařadit co nejvíce obrázků.
Obměnou této aktivity může být to, že učitel poskytne žákům různé časopisy (případně si učitel předem připraví již vystřižené obrázky). Jejich úkolem bude z nich vystřihnout libovolné obrázky, které by věděli zařadit do vlastního návrhu potravního řetězce. Obrázky mohou nalepit na výkres a šipky (potravinové vztahy) mohou dokreslit rukou.
O vytvořených schématech učitel se žáky diskutuje, přičemž od nich žádá vysvětlení uspořádání. Učitel žákům vysvětlí, že ty živočichy, kteří se živí jen rostlinnou stravou, označujeme býložravci. Naopak ti, kteří se živí jinými živočichy jsou masožravci a ty, kteří mezi tím nerozlišují, označujeme všežravci. V případě, že by si některými vztahy nebyli žáci jisti, informace mohou vyhledat v sekundárních zdrojích. Učitel v závěru může žákům navrhnout, aby si vytvořili vlastní potravní řetězec, přičemž do něj zařadí i člověka (Úkol C). Žáci mohou využít předpřipravené schéma nebo mohou opět vytvořit vlastní návrh uspořádání, kde mohou použít více/méně políček ve schématu. Kromě toho žáci identifikují, o jakého konzumenta jde (býložravec, masožravec, všežravec).