Tento projekt byl financovaný s podporou programu Erasmus+
1 VEŠKERÁ HMOTA VE VESMÍRU JE TVOŘENA VELMI MALÝMI ČÁSTICEMI
- Teorie
- Úkoly
- 3.1 Pozorujeme a zkoumáme látky
- 3.2 Voda není jen na pití
- 3.3 Vzduch okolo nás
- 3.4 Kovy v našem živote
- 3.5 Světlo
- 3.6 Fyzikálne veličiny (objem, sila, čas, hmotnosť)
- Úkol 1: Měřte objem kapalných, sypkých a pevných látek odměrným válcem vyrobeným z PET láhve
- Úkol 2: Měřte objem plic takzvaným spirometrem vyrobeným z PET láhve.
- Úkol 1: Vytvořte váhu z pravítka
- Úkol 1: Vyrobte papírové sluneční hodiny
- Úkol 2: Vyrobte na zahradě sluneční hodiny
- Úkol 1: Vyrobte siloměr na měření tahové síly
- Úkol 2: Vyrobte siloměr na měření síly stisku
- Pracovní listy
- Workshopy
Úkol 1: Váha vzduchu
Téma: | vzduch |
---|---|
Úroveň: | 1. stupeň |
Prědmět (odor): | přírodověda |
Doporučený věk žáků: | 6 – 11 roků, příp. starší |
Doba trvání: | příprava: 10 minut; realizace: 15 minut |
Postup:
Učitel připraví do každé pracovní skupiny jedno zrcadlo nebo sklíčko. Lze použít i Petriho misku nebo hodinové sklo. Žáci dýchnou na sklo a sledují, co se stane. Svůj odhad a pozorování žáci zapíšou do připraveného pracovního listu. Na další část prvního úkolu učitel připraví každému žákovi jeden nafukovací balónek a na celou třídu alespoň tři pumpy na jízdní kolo. Dále učitel připraví digitální váhu, která váží s přesností na 0,1 g, na ni položí vekou krabici z papíru tak, aby bylo vidět na displej váhy. Pokud by nebylo na displej vidět, udělá učitel v krabici díru – okénko, kterým bude možné odečítat hodnoty z displeje laboratorní váhy. Učitel položí na laboratorní váhu krabici, žáci do krabice vloží nenafouknuté balónky a poté učitel váhu vynuluje (tlačítkem TARE).
Žáci pumpou nafouknou balónky, pevně je zavážou a položí je opatrně zpět do krabice. Když jsou všechny balónky v krabici, učitel nebo vybraný žák odečte hodnotu z displeje váhy a napíše ji na tabuli nebo zřetelně oznámí spolužákům. Žáci svůj odhad a naměřené hodnoty zapíšou do pracovního listu a odpoví na doplňující otázky. Dále učitel žákům připraví do dvojic injekční stříkačku s objemem nejméně 25 ml a pěnový bonbón typu marsh – mallow (Obrázek 6). Žáci z bonbónu nůžkami odstřihnou kousek tak velký, aby se vlezl do injekční stříkačky. Při stříhání je nutné dbát na to, aby nedošlo ke stlačení bonbónu.
Obrázek 6: Marshmallow
Žáci vloží odstřižený kousek bonbónu do injekční stříkačky a uzavřou ji pístem. Píst nechají v horní poloze. Injekční stříkačka obsahuje bonbón a je úplně naplněna vzduchem. Palcem uzavřou náustek injekční stříkačky a pístem začnou pohybovat směrem dolů. Sledují, co se děje s bonbónem uvnitř injekční stříkačky. Když se zvětšuje hustota vzduchu (zmenšuje se jeho objem v uzavřené nádobě), dochází k růstu tlaku vzduchu uvnitř injekční stříkačky. Poté žáci uvolní náustek injekční stříkačky a přesunou píst do spodní polohy. Dbají při tom na to, aby nedošlo k deformaci bonbónu. Injekční stříkačka obsahuje bonbón a jen nepatrné množství vzduchu. Palcem uzavřou náustek injekční stříkačky a pístem začnou pohybovat směrem nahoru. Sledují, co se děje s bonbónem uvnitř injekční stříkačky. Když se zvětšuje objem vzduchu v uzavřené nádobě (klesá jeho hustota), dochází k poklesu tlaku vzduchu uvnitř injekční stříkačky. Své předpoklady a pozorování žáci zapisují do pracovního listu.