Dýchání

Při získávání energie pro život je důležité ozřejmit i proces dýchání. Energii ve využitelné formě, která je potřebná pro vlastní metabolizmus, pohyb, růst atd., získávají jak autotrofní, tak i heterotrofní organizmy v procesu dýchání v mitochondriích buněk. Jde o katabolickou reakci, během které se energie proměňuje z přijatých organických látek na energeticky bohaté vazby (např. ATP).

Energie se může z organických látek uvolňovat dvěma způsoby:
1. anaerobně: nevyžaduje přítomnost kyslíku,
2. aerobně: za přítomnosti kyslíku.

Dýchání rostlin

Rostliny přeměňují světelnou energii na energii chemických vazeb v organických sloučeninách (např. škrob nebo glukóza). Pokud chce rostlina získat energii z těchto sloučenin, tak musí rozložit chemické vazby. Toto uvolnění nahromaděné energie se neuskutečňuje naráz, ale probíhá postupně sérií reakcí v procesu disimilace. Dýchání je tedy komplex katabolických procesů, kterými rostlina uvolňuje energii z organických sloučenin. Tato energie se spotřebovává při syntetických procesech, přijímání živin, růstu a pod. Při procesu získávání energie z organických sloučenin využívají rostliny kyslík, přičemž konečným produktem je ATP, oxid uhličitý a voda:


Pro proces dýchání je potřebná přítomnost kyslíku, který rostlina přijímá celým povrchem těla.

Dýchání živočichů

Při dýchání živočichů dochází k výměně plynů mezi organizmem a prostředím (příjem kyslíku a odevzdání oxidu uhličitého). Proč je však dýchání důležité? Kyslík je nezbytnou součástí biochemických procesů, které zabezpečují základní životní funkce. Při látkové přeměně (oxidaci) vzniká v buňkách jako odpadový produkt oxid uhličitý.

Průběh dýchání u živočichů je různý, závisí to od konkrétního druhu a stupně jeho vývoje. Kyslík mohou přijímat buď celým povrchem těla (žížala), nebo dýchacími orgány (vzdušnicemi – hmyz; plicními vaky – pavouci; žábrami – ryby; plícemi – suchozemští obratlovci včetně člověka).