Úkol 4

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

dřevěný knoflík, dřevěná kostka, dřevěná lžička, větev, mince, klíč, kovová lžička, podkova, plastový knoflík, plastový hřeben, plastová lžička, plastová láhev, magnet

Postup:

Učitel si připraví předměty podle tabulky v Úkolu 1. Důležité je soustředit se na to, aby předměty ze dřeva a plastu neobsahovaly žádné jiné materiály, jen dřevo a plast. V případě kovových předmětů je důležité zabezpečit, aby některé z předmětů byly přitahovány magnetem (například lžíce a podkova) a některé ne (mince, klíč). Bez této podmínky není možné dosáhnout výzkumných cílů úkolu. Předměty se záměrně liší hmotností a tvarem.

Úkolem žáků je zjistit, které předměty jsou magnetem přitahovány a  které ne. V  úloze jsou předměty záměrně seřazeny do skupin podle materiálů, aby měli žáci tendenci vytvářet zevšeobecňující závěry (učíme je systematickému zkoumání poskytnutím situačního příkladu). V úvodu je důležité zvýraznit výzkumnou otázku: Jaké předměty jsou přitahovány magnetem? Následně jsou žáci vedeni k tvorbě předpokladů. Záměrně jsou uvedeny různě těžké předměty různých tvarů, přičemž zdánlivě společným znakem je materiál, z kterého jsou vyrobeny. Při tvorbě předpokladů mají žáci předměty k dispozici, aby mohli zvažovat jejich různé vlastnosti. Tvorba předpokladů probíhá ve skupině, ale každý žák má možnost zaznamenat své vlastní předpoklady. To znamená, že žáci jsou vedení k diskusi a  ke snaze shodnout se na předpokladech, a  to jejich zdůvodňováním před spolužáky, avšak pokud je argumenty nepřesvědčili, mají možnost zaznamenat si své vlastní předpoklady. Následně si předpoklady pomocí magnetu ověřují.

Po ověření předpokladů žáky vedeme ke zhodnocení, co nové zjistili (kdy se jim předpoklady nepotvrdili). Zároveň je vedeme k formulování zevšeobecňujícího závěru, který by měl být formulovaný v podobě odpovědi na výzkumnou otázku, přičemž žáci by se v odpovědi měli odvolávat na svá zjištění (údaje z tabulky).

V rámci 4. úkolu je cílem, aby žáci ve svých závěrech zhodnotili, že magnetem jsou přitahovány jen kovové předměty, ale ne všechny kovové předměty. V této fázi učitel závěr netvoří, jinak není možné dosáhnout rozvoje způsobilosti induktivního poznávání. Žák sepíše závěr ve smyslu toho, co sám zjistil a jak to sám pochopil.

Jednotlivé skupiny si získané výsledky vzájemně porovnají. Na základě prezentace ostatních skupin si mohou své závěry obohatit o další zjištění. Následně učitel vede žáky k zamyšlení, zda se chovaly všechny magnety vůči předmětům stejně. Je vhodné prozkoumat to, že pokud byl předmět přitahován jedním magnetem, je přitahován jakýmkoliv dalším magnetem.