Úkol 3

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

špagát, nit, drát, gumička (např. klobouková), měřidlo, nůžky, kovový věšák, tužka

Postup:

Úkol 3 je zaměřen na zkoumání toho, jakým druhem materiálu se zvuk šíří lépe. To, co žáci zjistí závisí na tom, jaké materiály učitel žákům poskytne. V předcházející úloze zjistili, že zvuk se lépe šíří pevnými látkami než vzduchem. V  tomto úkolu budou zkoumat různě pevné materiály a zjišťovat, jaké vlastnosti mají pevné materiály, kterými se zvuk šíří lépe. Nejdříve jim představí situaci, prostřednictvím které budou šíření zvuku různými materiály zkoumat. Ukáže jim, jak si mají odstřihnout 60 cm dlouhý špagát (všechny skupiny začínají s  obyčejným špagátem). Do středu špagátu zavěsí celokovový věšák (jednorázové věšáky z čistírny) a konce špagátu si několikrát omotají okolo ukazováků. Ukazováky si vloží do uší tak, aby zabezpečili dobrý kontakt špagátu s uchem (stačí vstup do ucha, není potřeba špagát do ucha vkládat). Věšák nechají v předklonu volně viset na špagátu. Spolužák do věšáku bouchne například tužkou nebo nůžkami. Žák pozoruje, jak se zvuk přenáší špagátem. Střídavě zkouší mít jednou špagát přiložený k uším a jednou nepřiložený (oddálí prsty od uší). Výsledek pozorování si žáci zaznamenají do závěru ze zkoumání, přičemž je učitel navádí k porovnání výsledku tohoto zkoumání s předcházejícím (Úkol 2). Následně dá učitel žákům různé materiály (Úkol 3b): nit, gumičku, drát, vlnu a podobně, a žádá od žáků, aby se pokusili vytvořit předpoklady, který z uvedených materiálů bude fungovat k přenosu zvuku podobně jako špagát a který lépe, či hůře. Součástí tvorby předpokladů je i zdůvodňování tvrzení, t. j. učitel má tendenci ptát se žáků, na základě čeho si myslí, že právě vybraný materiál se bude chovat tak, jak předpokládají.

Po tvorbě předpokladů si je žáci ověří. Učitel žáky upozorňuje, aby se snažili vytvářet stejné podmínky pro zkoumání všech uvedených materiálů, například je důležité z každého materiálu použít totožný kus (vždy 60 cm), stejně je omotávat okolo prstů, stejně bouchat do věšáku stejným předmětem a opakovat pozorování tak, aby výsledkům zkoumání důvěřovali.

Pokud chce učitel rozvíjet způsobilost žáků navrhovat postup ověření předpokladů, vytvoří jim prostor na vlastní návrhy a následně s žáky o návrzích diskutuje, přičemž dává důraz na to, aby žáci správně uchopili experimentální podmínky ve smyslu toho, jak byly objasněny v předcházejícím textu. Po ověření předpokladů učitel vede žáky k tomu, aby odpověděli na výzkumnou otázku. Připomene, že jejich úkolem bylo zjistit, kterým materiálem se zvuk šíří lépe. Úkolem žáků je porovnat vlastnosti materiálů, kterými se zvuk šířil dobře (například drát, nit) s vlastnostmi materiálů, kterými se zvuk nešíří tak dobře (například gumička, vlna).