Tento projekt byl financovaný s podporou programu Erasmus+
8 ORGANIZMY JSOU ZÁVISLÉ NA PŘÍJMU ENERGIE A LÁTEK, O KTERÉ SOUPEŘÍ S JINÝMI ORGANIZMY
Vodný systém rastlín
Obsah vody v buňce se pohybuje v rozmezí 60 – 90 % (řasy 96 – 98 %; lišejníky 5 – 7 %). Voda v těle rostliny se může vyskytovat jako voda vázaná, která má význam pro rostlinu z hlediska její odolnosti vůči suchu a nízkým teplotám. Tato voda se pomaleji vypařuje a stejně i pomaleji mrzne než voda volná. Volná voda (zásobní voda) se nachází ve vakuolách a v mezibuněčných prostorech.
Vodní systém
Vodní systém rostlin, se skládá ze tří částí:
1. Příjem vody – nižší rostliny (např. řasy) a vodní (ponořené) přijímají vodu celým povrchem těla. Vyšší rostliny přijímají vodu kořenovým systémem. Příjem vody listy je zanedbatelný. Na příjem vody má vliv např. teplota půdy (např. teplomilné rostliny zastavují příjem vody při teplotě 10 °C), její prodyšnost (poměr kyslíku k oxidu uhličitému; optimální úroveň kyslíku v půdě je 10 – 12 %), obsah vody v půdě, koncentrace půdního roztoku.
2. Transport vody po rostlinném těle – kořenový vztlak má největší hodnotu před polednem a večer. K transportu vody na větší vzdálenosti se v rostlinách nacházejí cévy a cévice.
3. Výdej vody – nejvíc vody odevzdá ve formě vodních par a kapaliny přes listy (v menší míře celý povrch rostliny). Výdej vody prostřednictvím vodních par se označuje jako transpirace a prostřednictvím kapaliny jako gutace (vytlačování kapek vody).