Pomůcky pro dvojici/skupinu:
vodováha, kulička
Postup:
V tomto úkolu učitel žákům ukáže vodováhu. Nejdříve s žáky diskutuje o tom, zda takovéto zařízení znají a pokud ano, na co se používá. Pokud vodováhu neznají, vysvětlí jim, že se používá na zjišťování toho, zda jsou předměty uloženy vodorovně. Vyzve žáky, aby si ji pořádně prohlédli a pokusili se vysvětlit, na jakém principu pracuje.
Následně učitel vede žáky k tomu, aby se pokusili vytvořit předpoklad o tom, která z míst ve třídě (uvedená v tabulce) jsou uložena vodorovně a která ne. Pomocí vodováhy si své předpoklady ověří a zaznamenají do tabulky. Jejich dalším úkolem je vysvětlit, jak používání vodováhy souvisí s gravitačním působením Země.
Po diskusi požádá učitel děti, aby si vzali kuličku a našli tři místa, ze kterých se kulička skutálí a tři místa, na kterých zůstane ležet tam, kde ji položí. Tato místa si zakreslí do pracovního listu, aby o nich mohli diskutovat. Cílem diskuze je porovnat místa, kde se kulička skutálela s těmi, kde zůstala stát a zjistit, jaký je rozdíl mezi těmito dvěma místy. Cílem je dostat se k tomu, že kulička se skutálí tam, kde plocha, na kterou ji klademe, není vodorovná (rovná).