Úkol 8

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

4 stejné magnety, měřidlo (např. pravítko), kovová sponka

Postup:

Úkol je zaměřen na zkoumání toho, zda je možné zmenšit nebo zvětšit vzdálenost, ze které magnet přitahuje určitý předmět tím, že k magnetu připneme další stejný magnet. Žáci řeší výzkumnou otázku: Pokud přitahujeme předmět dvěma a více k sobě přitaženými magnety, přitáhnou předmět ze stejné vzdálenosti, jakoby jsme ho přitahovali jen jedním magnetem?

Jelikož překrýváním magnetických polí magnetů můžeme způsobit částečné zvýšení intenzity magnetického pole, žáci budou pozorovat, že předmět je možné přitáhnout z větší vzdálenosti, pokud ho přitahujeme pomocí dvou magnetů. Vzdálenost však neroste úměrně přidanému počtu magnetů, jelikož magnetické pole posledního magnetu dosahuje jen do určité vzdálenosti, a tím ani neovlivňuje samotný přitahovaný předmět.

Po realizaci měření učitel vede žáky k tvorbě závěru v podobě odpovědi na výzkumnou otázku. Důležité je ponechat na žácích jak závěr zformulují. Podobně jako v předcházející úloze, i  zde je potřeba akceptovat skutečnost, že když je závěr formulován ve smyslu získaných dat, je v pořádku, a to i navzdory tomu, že nemusí být v souladu s aktuálně akceptovanou vědeckou představou o daném jevu. Učitel by měl mít zároveň tendenci diskutovat s dětmi o případných vysvětleních (interpretacích) toho, co pozorovali a zjistili.