Tento projekt byl financovaný s podporou programu Erasmus+
5 SLOŽENÍ ZEMĚA JEJÍ ATMOSFÉRY; PROCESY, KTERÉ OVLIVŇUJÍ POVRCH ZEMĚ A JEJÍ KLIMA
- Teorie
- Úkoly
- Pracovní listy
- Workshopy
Úloha 1a
Pomůcky pro dvojici/skupinu:
vzorek půdy, lupa, baterka
Postup:
První aktivita se zaměřuje na zkoumání půdy – co všechno v ní můžeme najít. Učitel s žáky diskutuje o půdě: Co je půda? Kde všude se nachází? Co všechno v ní můžeme najít? Odpovědi nehodnotí. Tímto způsobem učitel může identifikovat představy žáků o půdě.
Úkolem žáků bude vytvořit předpoklady, co všechno podle nich můžeme v půdě najít. Učitel prodiskutuje se žáky jejich předpoklady. Následně se jich zeptá, jak by to mohli ověřit. V tom to případě jde o jednoduchý krok. Buď prozkoumají půdu venku na školním dvoře (učitel pomocí rýče prohrábne půdu, kterou žáci mohou zkoumat), nebo jim učitel přinese vzorky půdy do třídy, kterou si připravil předem. Při zkoumání mají k dispozici lupy a baterky.
Následně si žáci zapíší svá zjištění a porovnají s předpoklady. Učitel se jich zeptá, zda by je uměli roztřídit do několika kategorií (např. živé, neživé, odumřelé části). V případě mladších žáků jim kategorie poskytne učitel. Jednotlivé kategorie si mohou v pracovních listech zakroužkovat – např. živé části zelenou barvičkou, neživé modrou a odumřelé čer venou. Pokud by v půdě našli nějaké živočichy, mohou je identifikovat pomocí encyklo pedie nebo internetu.