Úkol 4

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

špagát, nůžky, plastelína, tyl, šifón, mikroten (rozměry látek 30 × 30 cm)

Postup:

V předcházející úloze žáci zjistili, že pád předmětu je možné zpomalit pomocí jednoduchého padáku vyrobeného z plátna. Kromě toho si navrhli a vyzkoušeli postup, pomocí kterého je možné zjistit, zda skutečně padák pád předmětu zpomaluje. Následující úkol je zaměřen na zkoumání toho, jak padák funguje. Pozornost žáků proto bude soustředěna na zjišťování toho, kdy padák funguje a kdy ne, z jakého materiálu je vhodné ho vyrobit.

Učitel se zeptá, zda je možné namísto plátna použít i  jiné látky. Vede žáky k  řešení výzkumné otázky: Jakou látku můžeme použít na výrobu padáku? Učitel nabídne žákům do skupin tři druhy materiálu – tyl, šifón a mikroten. Aby bylo ověřování funkčnosti padáků precizní, je vhodné, aby vytvořené padáky byly stejně velké. Proto učitel pro jednotlivé skupiny připraví z těchto materiálů stejně velké čtverce. Vhodný je rozměr 30 × 30 cm. Žáci si látky prohlédnou a  jejich úkolem je vytvořit předpoklady o  tom, který z  těchto materiálů bude fungovat, pokud z něj vyrobíme padák. Aby šlo skutečně o tvorbu předpokladů, učitel by se měl ptát i na důvody, proč žáci vytvářejí právě takové předpoklady jaké vytvářejí. Argumentují za použití své osobní zkušenosti, následné zkoumání jim poskytne ověření. Žádání vysvětlení formulovaných předpokladů je velmi důležité a pokud ho učitel používá, žáci postupně ustupují od dohadů (jen si tipují) směrem k  promyšlenějším předpokladům (pokus a omyl se postupně stává skutečným zkoumáním).

Žáci si nalepí vzorky zkoumaných materiálů do vyznačených políček v Úkolu 4 a zaznačí si své předpoklady (ü nebo û). Následně zkonstruují padáky a použitím stejného postupu jako v Úkolu 3 zjistí, zda padáky fungují nebo ne. Výsledky pozorování si zaznačí do pracovního listu v  Úkolu 4, a  to podle stejné legendy jako při tvorbě předpokladů. Po ukončení ověřování výsledky zkoumání zhodnotí. Důležité je používat při zhodnocování vyplněné pracovní listy – učitel používá jako příklad pracovní list jednoho žáka (nebo skupiny) a ptá se, co předpokládali o jednotlivých materiálech a co zjistili, t. j. zda se jim předpoklad potvrdil nebo ne. Pokud se nepotvrdil, zdůrazňuje, že zjistili novou, zajímavou věc. Velmi důležité je přitom ukazovat na záznam. Učitel tak vlastním příkladem vede žáky k tomu, že pokud vysloví závěr, tak ho podloží tím, co zjistili a zaznamenali. Tím se rozvíjí argumentační způsobilost žáků, která je významným prvkem celkové způsobilosti vědecké práce v rámci rozvoje elementární přírodovědné gramotnosti.

Závěrem z tohoto úkolu bude, že fungují všechny materiály – kulička bez padáku spadla vždy rychleji než kulička s padákem. T. j. žáci zjistí, že fungují padáky vyrobené z různých materiálů, ale při ověřování vidí, že některý materiál zpomalí plastelínu víc a jiný méně (hlavně když pouštíme padáky z větší výšky). Proto učitel vede děti k řešení další výzkumné otázky (Úkol 5).