Tento projekt byl financovaný s podporou programu Erasmus+
Co je to život?
„Co je to život?“ To je těžká otázka. Zvláště tehdy, když ji chceme zodpovědět s dětmi ze základní školy. Zároveň je to otázka, kterou si kladou i děti, když se jim narodí sourozenec, zemře domácí zvířátko nebo když si uvědomí, že panenku netřeba krmit. Je to otázka, kterou si lidé kladou už celá tisíciletí. Definitivní odpověď však nenašli ani dnešní vědci. Ale už i přemýšlení nad otázkou a hledání odpovědi je potřeba u žáků základní školy ocenit.
Před více než 2000 lety Aristoteles řekl: Živé je to, co roste, udržuje se při životě a rozmnožuje se. Skutečně to platí pro všechny živé organismy. Existují však i věci, které splňují stejná kritéria, a přece nejsou živé. Například oheň roste, udržuje se a rozmnožuje se, pokud je v okolí něco hořlavé. Dělají to i počítačové viry, pokud mají k dispozici nechráněné počítače.
Znaky života živých organismů
Vyčerpávající definice života neexistuje. Místo toho formulovali vědci kritéria k odlišení živých tvorů od neživých věcí. Z dnešního pohledu můžeme jmenovat následující znaky života, které dobře poslouží i jako základ našeho vyučování.
Živé organismy:
• rostou, vyvíjejí a mění se,
• rozmnožují se a dědí jisté vlastnosti,
• přijímají energii a přeměňují ji,
• reagují na světlo, vítr, teplo a vodu,
• mají jistý tvar,
• v průběhu generací se přizpůsobují svému prostředí.
Dalším kritériem, které jsme v úvodu již zmínili, je rozdělení na určitá oddělení, tedy na vzájemně oddělené prostory. V případě mnohobuněčných organismů jsou to jednotlivé buňky, které plní specializované funkce. Vnitřek buňky je rozdělen na jednotlivé části tenoučkými membránami nebo podobnými strukturami. V těchto částech pak nerušeně probíhají jednotlivé procesy. To znamená, že taková oddělení nacházíme i v jednobuněčných organismech.