Úkol 2

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

balón, stopky, papírové konfety

Postup:

V prvním úkolu žáci zjistili, že zelektrizovaný balón přitahuje například i papírové konfety. V Úkolu 2 budou žáci zkoumat, zda množství přitažených papírových konfet závisí na tom, jak dlouho budeme třít nafouknutý balón o koberec. V tomto úkolu je důležité používat stejně velké útržky papíru. Abychom tuto skutečnost zdůraznili (jako prvek rozvoje preciznosti ve zkoumání), je vhodné, když žáky vedeme k výrobě papírů stejné velikosti. Žáci mohou vystřihovat kousky ze čtverečkovaného papíru nebo používat děrovačku na papír. Pokud používají papírové konfety, měli by je později roztřídit tak, aby se v používaném vzorku konfet nacházeli jen úplně stejné konfety.

Před samotným pozorováním je možné s žáky diskutovat o jejich předpokladech o tom, zda delší tření balónu o  koberec způsobí vytvoření „silnějšího“ zelektrizování, jehož důsledkem bude přitáhnutí většího množství konfet. Při samotném ověřování, podobně jako v  Úkolu 1, je důležité realizovat zkoumání precizně a  na každý další pokus použít nový balón. Žáci si v tabulce vybarví tolik políček, kolik konfet se k balónu přitáhlo, čímž vzniká diagram rozdílů. Jelikož doba tření balónu o koberec je v prvním sloupci uvedena v pořadí od nejkratší po nejdelší dobu, i ověření případného předpokladu úměrného vztahu mezi časem tření a počtem přitažených konfet je možné v tabulce („grafu“) snadno identifikovat.

Jedním ze záměrů této úlohy je naučit žáky, že někdy je možné výsledky prezentovat ne v číslech, ale graficky, čímž umíme lépe zvýraznit případně získané rozdíly. Při zkoumání se některé konfety k balónu přímo přilepí a jiné se jen „postaví“ – po přiblížení balónu se částečně odlepí od podložky a přitáhnou se směrem k balónu. Během realizace zkoumání je proto důležité dohodnout se, co budou žáci považovat za přitažené konfety. Buď jen ty, které zůstanou přilepeny na balónu i po jeho odtažení od vzorku konfet, nebo i ty, které se přitáhly částečně. Případně je možné barevně je v tabulce odlišit. Tímto způsobem u žáků rozvíjíme pro výzkum velmi potřebný smysl pro detail a objektivitu.

Po realizaci zkoumání vytvoří žáci k pozorování závěr, ve kterém se odvolávají na získaná data uvedená v tabulce – „grafu“. To znamená, že je důležité, aby se žáci odvolávali na ty pozorované podobnosti a rozdíly, které je vedly k vyslovení závěrečného úsudku o vztahu délky tření balónu o koberec a množství přitažených papírových konfet. Vzhledem k velké vědecké představě, kterou se snažíme uvedenou aktivitou rozvíjet, je důležité na závěr diskutovat s žáky o tom, zda zelektrizovaný balón působil na papírové konfety na dálku nebo se musely konfety dotknout, aby se přitáhly.