Úkol 2

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

pingpongový míček (příp. kulička plastelíny, sponka na spisy), pracovní list

Postup:

Učitel zahájí diskusi o tom, zda k zemi padají všechny předměty. Záměrem je identifikace výzkumné otázky, zda je možné zpomalit pád předmětů a pokud ano, tak jakým způsobem. V úvodu diskuze je však dobré rozvést to, co se žákům s úvodní otázkou spojuje. Například je možné diskutovat o tom, které předměty létají a co je (podle představ žáků) udržuje ve vzduchu. Dostatečně prodiskutované představy mohou následně vést k zajímavým řešením samotné výzkumné otázky, ke které diskuze spěje.

Když už diskuze doznívá (žáci nepřispívají novými představami a věcnými připomínkami), učitel vezme jeden konkrétní předmět, například kuličku plastelíny, sponku na spisy nebo pingpongový míček a  ptá se, zda i  tento předmět spadne, když ho pustíme z  ruk. Na zvýraznění pádu předmětů směrem kolmo dolů je zajímavé vést žáky k tomu, aby se pokusili na zem nakreslit značku tam, kde si myslí, že předmět dopadne, když ho učitel pustí z ruky.

Následně učitel vyzve žáky k tomu, aby se pokusili navrhnout postup, pomocí kterého by bylo možné zpomalit pád tohoto předmětu (sponka, plastelína nebo pingpongový míček). Vhodné je, aby žáci pracovali na návrzích postupů ve skupinách. Cílem je, aby ve skupině navrhli minimálně jeden postup. Učitel vede žáky k tomu, aby návrh nakreslili a přiměřeně popsali. Také by si měli připravit zdůvodnění toho, proč si myslí, že právě takto by to mohlo fungovat (zdůvodňovat mají vlastní minulou zkušeností s  podobnými situacemi nebo využitím představ, kterými disponují). Učitel žáky povzbuzuje k zdůvodněním otázkami: Na základě čeho si myslíš, že to takto bude fungovat? Už si něco podobné někde viděl? Pokud ano, kde? Co si myslíš, že ve vašem navrženém postupu způsobuje, že předmět bude padat pomaleji?Atd.

Po vytvoření návrhů je žáci prezentují. Podobně jako v předcházející úloze, i zde je úkolem ostatních skupin diskutovat o návrhu, který je prezentován, s cílem zpochybnit jeho funkčnost, t.  j. vyhledat chyby a  vylepšit ho. Zároveň v  této diskuzi žáci musí používat připravené argumentace – proč si myslí, že právě takto by to mohlo fungovat. Po diskuzi k  návrhům si připraví seznamy pomůcek a  přinesou si je na další hodinu, aby mohli své postupy vyzkoušet. Samotná realizace návrhů má vzhledem na edukační potenciál celé aktivity menší význam v  porovnání se samotným navrhováním a  zdůvodňováním. To znamená, že žáci si mohou postupy vyzkoušet i doma a přinést si výsledek zkoumání. Výsledek zkoumání zapisují v podobě závěru, přičemž vlastními slovy zhodnotí, zda jejich návrh fungoval nebo ne a pokusí se zdůvodnit, proč si myslí, že fungoval nebo nefungoval, případně jaké úpravy v postupu by navrhovali.

Na závěr žáci diskutují s  učitelem o  tom, které postupy fungovaly a  zhodnocují, jakým způsobem souvisí tyto postupy s tím, že na padající předmět stále působí gravitační síla, kterou je v principu potřeba překonat, například působením na předmět opačným směrem a pod. V žádném z případů však není možné způsobit, že na předmět přestane gravitace působit.