Tento projekt byl financovaný s podporou programu Erasmus+
10 BIODIVERZITA, VÝSKYT DRUHŮ A JEJICH VYMÍRÁNÍ JE VÝSLEDKEM EVOLUCE
- Teorie
- 2.1 Léčivé rostliny
- 2.2 Účinné látky v léčivých rostlinách
- 2.3 Doba sběru jednotlivých částí rostlin a jejich uskladnění
- 2.4 Vybrané bežné farmaceutické termíny
- 2.5 Chráněné rostliny (viz kapitola 2.12 Ochrana přírody)
- 2.6 Ekosystémy – les, louka, lidská sídla, rybník a řeka
- 2.7 Roční období
- 2.8 Ochrana přírody
- 2.9 Odpady a recyklace, třídíme odpad
- 2.10 Potrava jako raketové palivo živočichů včetně člověka
- 2.11 Klima
- Úkoly
- Pracovní listy
- Workshopy
Klima
Podnebím se rozumí dlouhodobý stav počasí. Je podmíněno energetickou bilancí konkrétního místa na zemském povrchu (t. j. množstvím energie, která přichází ze Slunce), cirkulací atmosféry a oceánských vod, charakterem zemského povrchu, chemickým složením atmosféry a v současnosti i aktivitami člověka.
Energie a její proudění
Nízké zeměpisné šířky získávají ze Slunce více energie než oblasti kolem pólu. Tato skutečnost je dále zdůrazněna sklonem zemské osy. Nadbytek energie v rovníkové oblasti a nedostatek energie v oblasti pólu vede k přesunu tepelné energie (dále tepla) od rovníku k pólům. Tento přenos tepla zprostředkovává atmosféra a oceány. Dochází ke vzniku zákonitého proudění vzduchu. Teplý vzduch ohříván od osvíceného zemského povrchu je řidší, stoupá vzhůru a studený vzduch při zemském povrchu proudí na jeho místo. Výsledkem je cirkulace vzdušných mas. Vzdušné proudy se vlivem zemské rotace stáčejí a vytvářejí spirálové cyklóny a anticyklóny. Dochází k teplotním a srážkovým změnám, tedy k tomu, co nazýváme počasím. Podobné procesy se dějí v oceánech. Vody u hladiny se ohřívají a dochází k vzniku teplých mořských proudů směřujících od rovníku do vyšších zeměpisných šířek. Hlubinné oceánské proudy obráceně přinášejí chladnou vodu do rovníkových oblastí. Teplé povrchové proudy přinášejí teplo k pólům možná pomaleji než atmosféra, ale o to stabilněji. Příkladem teplých mořských proudů v Atlantském oceánu je Golfský proud.
Na vysvětlení proudění v atmosféře je nutné si uvědomit obecný model cirkulace mezi oceánem a pevninou. V létě nad pevninou má rychle zahřátý vzduch menší hustotu a je vytlačován chladnějším a tedy hustším vzduchem, který přichází od oceánu. V zimě se povrch pevniny ochlazuje rychleji a hustší vzduch z pevniny proudí do relativně teplejšího, a tedy i řidšího vzduchu nad oceány. Typickými opakovanými vzdušnými proudy jsou monzuny.
Charakter zemského povrchu
Pokud je Sluncem osvětlený povrch tmavý, přijímá (absorbuje) více energie než světlý povrch. Pokud je v polárních oblastech sníh a led, ohřívá se zemský povrch méně než tmavý. Oceán je v porovnání s pevninami poměrně tmavý, absorbuje tedy více energie. Oceán má také větší tepelnou setrvačnost než pevnina. Proto oceány a moře brzdí tepelné výkyvy nad přilehlou částí pevniny a přímořské podnebí bývá teplotně vyrovnanější než středy velkých pevnin.
Chemické složení atmosféry
Na udržení sluneční energie mají velký vliv některé plyny v atmosféře, především oxid uhličitý a metan. Vyšší podíl těchto plynů v atmosféře vytváří tzv. skleníkový efekt, kterým dochází ke zvyšování průměrné teploty zemského povrchu. Tyto plyny bývají „zavřené“ v horninovém prostředí, odkud se větráním a spalováním (oxidací) dostávají zpět do atmosféry.
Podnebné (klimatické) pásy
Na zemi jsou rozlišovány různé klimatické pásy: tropický, subtropický, mírný, subpolární a polární. Každý z pásů má charakteristické základní hodnoty klimatických prvků: teplotu, srážky, sluneční svit. Tyto faktory, zejména teplota a množství vody, ovlivňují rostlinný pokryv, a tím přímo i nepřímo velikost a vzhled živočichů.
Změny klimatu
V posledních desetiletích se rozsáhle diskutuje o klimatických změnách na Zemi. Příčiny změn klimatu se hledají v kosmických příčinách, v samotném uspořádání pevnin a oceánů, ale také se diskutuje o přímém vlivu lidské civilizace na klimatické změny. Základní otázkou je stabilita podnebí na Zemi. Existují důkazy o tom, že klima podléhalo dlouhodobým změnám i bez přispění člověka.
První vliv člověka na klima se mohl začít projevovat nejdříve před 2 – 3 tis. lety v souvislosti se změnami v rostlinném porostu, vlivem pastvy, odlesňování a zemědělství. Za téměř 4 miliardy let trvání atmosféry a pevného zemského povrchu je tedy zřejmé, že klimatické změny na Zemi v geologické minulosti nemohly být vyvolané člověkem. Byly způsobeny samotnými geologickými procesy, úrovní rozvoje života a občas i kosmickými faktory.
- Teorie
- 2.1 Léčivé rostliny
- 2.2 Účinné látky v léčivých rostlinách
- 2.3 Doba sběru jednotlivých částí rostlin a jejich uskladnění
- 2.4 Vybrané bežné farmaceutické termíny
- 2.5 Chráněné rostliny (viz kapitola 2.12 Ochrana přírody)
- 2.6 Ekosystémy – les, louka, lidská sídla, rybník a řeka
- 2.7 Roční období
- 2.8 Ochrana přírody
- 2.9 Odpady a recyklace, třídíme odpad
- 2.10 Potrava jako raketové palivo živočichů včetně člověka
- 2.11 Klima
- Úkoly
- Pracovní listy
- Workshopy