10 BIODIVERZITA, VÝSKYT DRUHŮ A JEJICH VYMÍRÁNÍ JE VÝSLEDKEM EVOLUCE

Klima

Podnebím se rozumí dlouhodobý stav počasí. Je podmíněno energetickou bilancí konkrétního místa na zemském povrchu (t. j. množstvím energie, která přichází ze Slunce), cirkulací atmosféry a oceánských vod, charakterem zemského povrchu, chemickým složením atmosféry a v současnosti i aktivitami člověka.

Energie a její proudění

Nízké zeměpisné šířky získávají ze Slunce více energie než oblasti kolem pólu. Tato skutečnost je dále zdůrazněna sklonem zemské osy. Nadbytek energie v rovníkové oblasti a nedostatek energie v oblasti pólu vede k přesunu tepelné energie (dále tepla) od rovníku k pólům. Tento přenos tepla zprostředkovává atmosféra a oceány. Dochází ke vzniku zákonitého proudění vzduchu. Teplý vzduch ohříván od osvíceného zemského povrchu je řidší, stoupá vzhůru a studený vzduch při zemském povrchu proudí na jeho místo. Výsledkem je cirkulace vzdušných mas. Vzdušné proudy se vlivem zemské rotace stáčejí a vytvářejí spirálové cyklóny a anticyklóny. Dochází k teplotním a srážkovým změnám, tedy k tomu, co nazýváme počasím. Podobné procesy se dějí v oceánech. Vody u hladiny se ohřívají a dochází k vzniku teplých mořských proudů směřujících od rovníku do vyšších zeměpisných šířek. Hlubinné oceánské proudy obráceně přinášejí chladnou vodu do rovníkových oblastí. Teplé povrchové proudy přinášejí teplo k pólům možná pomaleji než atmosféra, ale o to stabilněji. Příkladem teplých mořských proudů v Atlantském oceánu je Golfský proud.

Na vysvětlení proudění v atmosféře je nutné si uvědomit obecný model cirkulace mezi oceánem a pevninou. V létě nad pevninou má rychle zahřátý vzduch menší hustotu a je vytlačován chladnějším a tedy hustším vzduchem, který přichází od oceánu. V zimě se povrch pevniny ochlazuje rychleji a hustší vzduch z pevniny proudí do relativně teplejšího, a tedy i řidšího vzduchu nad oceány. Typickými opakovanými vzdušnými proudy jsou monzuny.

Charakter zemského povrchu

Pokud je Sluncem osvětlený povrch tmavý, přijímá (absorbuje) více energie než světlý povrch. Pokud je v polárních oblastech sníh a led, ohřívá se zemský povrch méně než tmavý. Oceán je v porovnání s pevninami poměrně tmavý, absorbuje tedy více energie. Oceán má také větší tepelnou setrvačnost než pevnina. Proto oceány a moře brzdí tepelné výkyvy nad přilehlou částí pevniny a přímořské podnebí bývá teplotně vyrovnanější než středy velkých pevnin.

Chemické složení atmosféry

Na udržení sluneční energie mají velký vliv některé plyny v atmosféře, především oxid uhličitý a metan. Vyšší podíl těchto plynů v atmosféře vytváří tzv. skleníkový efekt, kterým dochází ke zvyšování průměrné teploty zemského povrchu. Tyto plyny bývají „zavřené“ v horninovém prostředí, odkud se větráním a spalováním (oxidací) dostávají zpět do atmosféry.

Podnebné (klimatické) pásy

Na zemi jsou rozlišovány různé klimatické pásy: tropický, subtropický, mírný, subpolární a polární. Každý z pásů má charakteristické základní hodnoty klimatických prvků: teplotu, srážky, sluneční svit. Tyto faktory, zejména teplota a množství vody, ovlivňují rostlinný pokryv, a tím přímo i nepřímo velikost a vzhled živočichů.

Změny klimatu

V posledních desetiletích se rozsáhle diskutuje o klimatických změnách na Zemi. Příčiny změn klimatu se hledají v kosmických příčinách, v samotném uspořádání pevnin a oceánů, ale také se diskutuje o přímém vlivu lidské civilizace na klimatické změny. Základní otázkou je stabilita podnebí na Zemi. Existují důkazy o tom, že klima podléhalo dlouhodobým změnám i bez přispění člověka.

První vliv člověka na klima se mohl začít projevovat nejdříve před 2 – 3 tis. lety v souvislosti se změnami v rostlinném porostu, vlivem pastvy, odlesňování a zemědělství. Za téměř 4 miliardy let trvání atmosféry a pevného zemského povrchu je tedy zřejmé, že klimatické změny na Zemi v geologické minulosti nemohly být vyvolané člověkem. Byly způsobeny samotnými geologickými procesy, úrovní rozvoje života a občas i kosmickými faktory.