Podmínky života

Co potřebují živé bytosti, tedy organismy, na to, aby (pře)žili? Energii, vodu, ochranu a životní prostor. Většina organismů kromě toho potřebuje kyslík, potravu a teplotu, při které se dobře cítí.

Energie

Bez energie (viz kapitola 4) nemohou organismy růst. Rostliny například čerpají energii ze slunečního světla, které absorbují a přeměňují na živiny. Zvířata nedokážou sluneční světlo přímo využít. Dokáží však trávit rostliny nebo i jiná zvířata a čerpat z nich živiny.

Voda

Všechny živé bytosti potřebují vodu. Jejich buňky se z velké části skládají právě z vody. Voda kromě toho pomáhá přenášet některé látky z vnějšího prostředí do buňky, nebo je naopak z buňky odnášet ven. Některé organismy, například velbloudi nebo kaktusy, si vystačí s velmi malým množstvím vody. Ryby a některé jiné organismy zase potřebují velké množství vody. Vždyť v ní stráví celý život.

Ochrana

Většina zvířat si v průběhu života najde místo, kde jsou chráněna před dravci nebo špatným počasím, mohou si v bezpečí pospat nebo zde přivést na svět mláďata, která by bez takové ochrany nepřežila. Rostliny se nedokážou takto někam stáhnout, protože se neumí pohybovat z místa na místo. Našli jiné způsoby, jak se ubránit před špatným počasím či před predátory.

Životní prostor

Na to, aby živé organismy žily a rostly, potřebují prostor. Některým ho stačí velmi málo: bakterie dokáží například prosperovat i v maličkých dutinkách. Jiné organismy potřebují prostoru velmi mnoho: sibiřský tygr potřebuje revír větší než celý Kiel či Stuttgart. Pokud není k dispozici dostatek místa, nemají organismy dost potravy nebo vody. I nemoci se pak snadněji šíří.

Teplota

Tučňáci císařští žijí v Antarktidě při teplotách minus 60 °C a celé měsíce tam sedí na vejcích. Pouštní lišky nebo fenci a velbloudi žijí na rovníku, kde teploty dosahují až 60 °C. Život vzkvétá i v takových extrémních podmínkách. Zároveň však platí, že ne každý organismus dokáže přežít při jakékoliv teplotě. Pro tučňáka císařského je v Německu, na Slovensku nebo v České republice příliš teplo, ale pro velblouda je tam příliš velká zima.

Živiny

Všechny organismy potřebují živiny. Slouží živým tvorům jako stavební látky, udržují životní funkce a tvoří se z nich energie. Zvířata získávají živiny z potravy, rostliny kořeny a listy z půdy a ze vzduchu. Bakterie přijímají živiny přímo buněčnou membránou. Pokud organismus nemá dostatek živin, vznikají problémy. My lidé však většinou včas pocítíme hlad či chuť se najíst.

Kyslík

Všechna zvířata potřebují kyslík. Jen několik druhů bakterií dokáže přežít v prostředí bez kyslíku. Téměř všechen kyslík na zemi vytvořily rostliny, které pomocí slunečního světla dokážou proměnit vodu a oxid uhličitý na živiny a kyslík. Bez kyslíku, který dýcháme se vzduchem, přežije člověk jen pár minut.