Úkol 7

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

zrcadlo, bodové světlo, 3 různé karty (obrázky)

Postup

V sedmém úkolu žáci pozorují stejný jev, jako v šestém úkolu, avšak zatímco v šesté úloze pozorovali odraz světla od zrcadla v podobě vnímaného obrazu předmětu v zrcadle, v sedmé úloze zkoumají, jak se odráží od zrcadla samotné světlo. Úkol 7a zviditelňuje zevšeobecňující pravidlo, které určitým způsobem žáci vnímali i v předcházejících úkolech. V principu mají žáci přijít na to, že to, jak se světlo odrazí od zrcadla, závisí na tom, jak světlo na zrcadlo dopadne. Čím šikměji dopadne na zrcadlo, tím šikměji se odrazí (vzhledem k tomu, že žáci ještě nedisponují termínem úhel, je možné používat uvedené zjednodušení, které je typické pro vyjádření tohoto pozorovaného jevu žáky prvního stupně ZŠ).

Učitel žákům navrhne, aby lépe prozkoumali to, jak se odráží světlo od zrcadla. Zkoumání je vhodné provádět v mírně zatemněné místnosti. Pomůže i to, když si žáci prostor okolo pracovního listu (Úkol 7a) zatemní například knihami. Pro jednoznačnější výsledky je vhodné používat bodové světlo, velmi vhodné jsou světelná ukazovátka. Také je důležité uvědomit si, že cesta, kterou světlo putuje, není vidět, pokud ji nezviditelníme dopadem na předměty. Proto je dobré svítit nejen na zrcadlo, ale částečně i na papír, aby bylo zřejmé, kudy světlo putuje. Také pomůže, když okraj papíru, na kterém jsou úsečky směrem od zrcadla označené písmeny (A, B, C), žáci založí směrem nahoru. Odražené světlo ukáže na konkrétní písmeno podle toho, pod kterou úsečkou svítíme směrem na zrcadlo.

Žáci v Úkolu 7a pracují přímo s pracovním listem. Na označené místo na pracovním listu položí zrcadlo kolmo na papír směrem k označeným úsečkám. Poté postupně svítí ve směru čar označených 1, 2 a 3 a sledují, jak se světlo odrazí (do čar označených A, B a C). Jejich úkolem je zjistit, jak se odrazí světlo, když ho nasměrujeme k zrcadlu ve směru čáry 1, poté 2 a nakonec 3. Výsledky zaznačí do tabulky v pracovním listu a pokusí se zformulovat závěr. Žáci zjistí, že ve způsobu odrazu světla od zrcadla je možné pozorovat určitý princip. Fungování tohoto principu si prověří v Úkolu 7b, kde je jejich úkolem nejdříve předpokládat, jak se odrazí světlo od zrcadla směrem ke třem kartičkám označeným číslicemi od 1 po 3. Cílem úlohy není to, aby žáci měřili úhly. Obrázek je možné řešit přibližným určením. Následně si tuto situaci vyzkoušejí. Podobně jako v  předcházející úloze, i v této je vhodné používat světelný zdroj, jehož světlo se moc nerozptyluje, nejlépe bodové taktické světlo nebo světelné ukazovátko.

Ve druhé části tabulky je na první pohled stejná situace, na zrcadlo však nesvítíme baterkou, ale díváme se do něj. Znovu je úkolem žáků vytvořit předpoklad, zda uvidí všechny karty nebo jen některé. Následně si své předpoklady ověří. Ověřování je možné realizovat jen s pomocí jedné karty, kterou postupně posouváme a zjišťujeme, kdy ji v zrcadle vidíme a kdy ne. Po realizaci zkoumání učitel vede žáky k tvorbě závěru. Cílem úloh bylo, aby si žáci uvědomili, že předměty v zrcadle vidíme, protože se od nich odráží světlo, které se následně dostává do našich očí. V  úplné tmě člověk nic nevidí, to však neznamená, že předměty přestávají existovat. Zrak využívá přítomnost světla v prostředí k tomu, aby člověk identifikoval, co se v prostředí nachází. Světlo tak působí na dálku na lidský zrak, čímž způsobuje, že předměty vidíme. Většina předmětů světlo jen odráží, ale mnohé předměty světlo i vyzařují (například slunce, hvězdy, žárovka, oheň, obrazovky, svatojánské mušky a podobně).