10 BIODIVERZITA, VÝSKYT DRUHŮ A JEJICH VYMÍRÁNÍ JE VÝSLEDKEM EVOLUCE

Úkol 1: Vyprávění – Cesta PET láhve

Pracovní list Workshop

Pomůcky:

  • vzorky plastů, krabice, barevný papír

Postup:

Na vyprávění je vhodné přinést některé vzorky plastů. Doporučujeme použít větší krabici, do které se dají různé plasty poskládat. Pro větší názornost je vhodná žlutá krabice. Obalíme ji barevným papírem nebo nabarvíme. Do krabice si vložíme různé věci z plastu: PET láhev, igelitové tašky, sáčky, plastové obaly od potravin, fólie. Vybírejte přednostně ty, na kterých je vidět třídící značku.

• Otázka 1: Kolik máte týdně doma takového odpadu?

• Otázka 2: Co s ním děláte?

• Otázka 3: Co vše je zabaleno v plastovém obalu?
Prodiskutujeme s dětmi, kolik takového odpadu doma mají a kam ho nosí. Často končí v žlutých kontejnerech, i když ne všechen.

• Otázka 4: Co se s plastovými odpadky dále děje? Kam je vozí?
Plastový odpad se odváží do třídíren. V této třídírně běží plastový odpad po pásu a je tříděný podle druhu. Můžeme to naznačit vysypáním na zem a začít s dětmi rozdělovat. Roztřídíme od sebe například PET láhve, igelitové obaly a jiné. Během toho upozorníme, že i když je vše z plastu, liší se od sebe. Ukážeme jim značky na obalech. Ačkoli nezjišťujeme název, recyklační značky se liší číslem nebo písmeny. Oddělíme několik PET lahví od zbytku.

• Otázka 5: Co bychom měli s lahví udělat teď?
Plastovou láhev je nejlepší zbavit etiket. Dále odšroubujeme vršek, protože je z jiného plastu. Láhev začneme stříhat na proužky a z proužků začneme stříhat tzv. plastové vločky. Ty si můžeme někde předpřipravit. Tyto vločky se pak čistí vodou a přebírají, aby tam nebyly jiné části. Vločky se pak převážejí do jiného zpracovatelského závodu, kde se z nich vyrábí regranulát. Původně byly plastové láhve z originálního plastového granulátu, který se rozehřeje, vstříkne do forem a vznikají předlisky. Tyto předlisky se znovu zahřívají a vyfukuje se z nich plastová láhev.

• Otázka 6: Co se z toho pak vyrábí?
S další příměsí nového plastu lze vyrábět další plastové láhve. Tyto vločky se také taví a vytvářejí se z nich vlákna. Z vlákna lze vyrábět tkaninu – umělé vlákno. Výrobky mají označení – 100 % polypropylen, 100% polyester. Vyrábějí se z nich spací pytle, výplně polštářů, trička, bundy, koberce a další výrobky.

• Otázka 7: Kolik 2l lahví je potřebných na výrobu trička, spacího pytle a 1 m2 koberce? (5, 35, 60). (zdroj: Denik.cz)
Na celém procesu děti vidí, že třídění má smysl.

• Otázka 8: Co se stane se špinavou PET lahví?
Znečištěná PET láhev i ostatní plast se později, jak víme, čistí. Silně znečištěný plast však nelze použít a končí jako směsný odpad ve spalovně. Je znečištěný už při vyhozeni nebo vyhozením znečištěného výrobku do žlutého kontejneru.