Tento projekt byl financovaný s podporou programu Erasmus+
5 SLOŽENÍ ZEMĚA JEJÍ ATMOSFÉRY; PROCESY, KTERÉ OVLIVŇUJÍ POVRCH ZEMĚ A JEJÍ KLIMA
- Teorie
- Úkoly
- Pracovní listy
- Workshopy
Úkol 5
Pomůcky pro dvojici/skupinu:
2 stejné zavařovací sklenice s víčkem, 2 teploměry, plastelína, stopky, bílý a černý papír (stejný druh, jen jiné barvy), lepidlo
Postup:
Tento úkol lze považovat za opak předešlého úkolu. Úkolem žáků v této aktivitě bude prozkoumat, která nádoba (bílá nebo černá) rychleji vychladne. To znamená, že pokud obě nádoby umístíme mimo sluneční záření (např. do stínu ve třídě, případně do chladnější místnosti), ve které z nich začne teplota klesat rychleji, dokud se neustálí. I v tomto případě mohou žáci zaznamenávat pokles teploty, např. v intervalu tří minut..
Učitel může navázat na zjištění z předešlé úlohy, přičemž se žáků zeptá, zda si myslí, že teplota v nádobách bude i rozdílně klesat, nebo bude klesat stejně, případně vůbec. Po diskusi žáci své předpoklady zaznamenají do pracovního listu, přičemž je učitel se žáky projedná. Všímá si, zda žáci své odpovědi jen tipují, nebo je podkládají věděním či zkuše nostmi. Své výsledky zaznamenají a na jejich základě vytvoří závěr.
Žáci již vědí, že bílá nádoba se ohřívá méně než tmavá, protože odráží více energie ze Slunce. Černé povrchy absorbují více energie, kterou zároveň více vyzařují ve srovnání se světlými.