Úkol 2

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

dva balóny, šňůra, PET láhev (příp. skleněná láhev), písek, dřevěné špejle, korková zát­ ka (případně kolíček na prádlo)

Postup:

Ve druhém úkolu budou žáci zjišťovat, zda hmotnost balónů bude stejná/odlišná v závislosti na teplotě. Tzn., zda se jejich hmotnost bude měnit s teplotou vzduchu. Učitel předloží žá­ kům pracovní listy, ve kterých je obrázek s rovnoramennými váhami a stejně nafouknutými balony. Úkolem žáků bude vytvořit předpoklady o tom, zda se hmotnost balónů změní se změnou teploty. Po jejich zapsání učitel s  žáky projedná a  vede žáky k  odůvodnění jejich předpokladů (podložení věděním/vlastní zkušeností, např. myslím, že teplý vzduch je „leh­ čí“, neboť i ve velkém balónu, ve kterém se létá, se používá hořák na ohřívání).

Po diskusi je vyzve, aby navrhli způsob ověření jejich předpokladů, resp. způsob, jak by mohli vzduch v balónech ohřát a ochladit. Jeden balón mohou umístit např. na slunečný parapet nebo pod stolní lampu (ne příliš blízko, aby balón nepraskl), případně na radiátor a druhý na pár minut např. do chladničky. Před samotnou realizací ověření je však třeba, aby žáci prozkoumali hmotnost balónů před jejich ovlivňováním. Oba balóny by měly mít stejnou hmotnost, t. j. rovnoramenné váhy by měly být v rovnováze. To docílíme tak, že před ovlivňováním teploty v balónech váhu upravíme tak, aby byla v rovnováze (spolu se zavěšením balónů). Jelikož teplý vzduch stoupá vzhůru (jeho hustota je menší než hustota studeného vzduchu kolem něj), tak balón s teplým vzduchem bude „lehčí“ než balón se studeným vzduchem.