Úkol 9

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

2 PET láhve (doporučujeme tlustší), příp. hliníkové láhve, barevný papír, nůžky, tužky, kapátko, teplá voda (může být i z rychlovarné konvice – cca 50 °C), studená voda

Postup:

Doporučujeme pracovní list rozdělit na 2 papíry – každý úkol na zvláštní papír.

Úkolem žáků bude prozkoumat, jak teplota ovlivňuje rychlost vypařování. Na začátku ak­ tivity může učitel se žáky diskutovat o tom, co by udělali, kdyby si tričko polili vodou, aby co nejrychleji uschlo. Z diskuse by měly vyplynout takové návrhy, v nichž by žáci objasnili různé způsoby zvyšování tepla, aby se voda rychleji odpařila a tričko jim mohlo rychleji uschnout. Své návrhy zakreslí/zapíší do pracovního listu (pracovní list s prvním úkolem).

Následně učitel přejde na další úkol. Zeptá se žáků, kde papír uschne dříve – na teplém nebo studeném předmětu? Než jim poskytne pracovní list s  dalším úkolem, diskutuje s žáky na dané téma. Na konci diskuse se jich zeptá, jak by své předpoklady ověřili. V pří­ padě, že žáci nic nenavrhnou nebo jsou jejich návrhy nerealizovatelné, učitel předloží svůj návrh, který je uveden v pracovním listě.

Předpoklady žáci zapíší do pracovního listu a učitel je s nimi projedná. Z barevného papí­ ru si vystřihnou 2 čtverce velikosti cca 2 × 2 cm (kvůli lepší viditelnosti kapky na papíře by si měli zvolit barvy kromě černého a bílého papíru). Následně naplní 2 stejně velké PET láhve vodou – jednu studenou vodou a  druhou teplou vodou. Ideálnější by bylo použít hliníkové láhve. Láhve položí a zajistí, aby se nepohnuly (např. je z obou stran podloží tuž­ kami). Na připravené čtverce barevného papíru kápnou kapátkem 1 kapku vody pokojové teploty, které najednou umístí na přichystané láhve.

Obměnou aktivity může být použití vody do lahví stejné teploty, přičemž na 1 čtverec kápnou teplou vodu a na druhý studenou. Díky tomu, že žáci použijí barevný papír, bude snadno identifikovatelné, který papír (na chladném/teplém povrchu) uschne dříve.

Další variantou je to, že žáci mohou prozkoumat kromě papíru různé jiné druhy materiá­ lu (látka, papírová utěrka, vatový tampon atd.). Každá skupina může připravit jiný druh materiálu. Následně je najednou umístí na láhve a porovnají, na které láhvi se usušil (a zda vůbec) zkoumaný materiál dříve. Kromě toho mohou porovnávat, který materiál uschl dříve.

Tímto způsobem žáci prozkoumají vypařování vody. Učitel diskusi směřuje k tomu, zda se s tímto jevem setkáváme i v přírodě (louže po dešti, vodní nádrže atd.).