Atmosféra

Atmosféra je nejméně stálá a  rychle se měnící část klimatického systému. Je složena z  různých plynů, především z  dusíku (78  %), kyslíku (21  %), argonu (0,093  %), oxidu uhličitého (0,03 %) a dalších vzácných plynů, jako jsou např. helium či vodík. Podíl plynů se mění na různých úrovních v atmosféře. Její úkol spočívá v ochraně Země před přicházejícím zářením ze Slunce a zároveň pomáhá regulovat teplotu zemského povrchu. 

Kromě těchto plynů se v  atmosféře nacházejí pevné a  kapalné částice (aerosoly) a  mra­ ky, které se vzájemně ovlivňují. Aerosoly se dostávají do atmosféry z přirozených zdrojů (např. částice mořské soli, částice z půdy, z vulkanické činnosti, pylová zrnka a pod.) nebo z  antropogenních zdrojů (z  činnosti člověka). Kromě tvorby oblačnosti aerosoly přímo ovlivňují radiační bilanci, t. j. rozptyl a absorpci slunečního záření (Lapin, 2004).

Voda

Nejvíce proměnlivou složkou atmosféry je voda, která se vyskytuje ve všech svých skupenstvích, jako je pára, kapky a  krystaly ledu. Voda je v  atmosféře rozložena časově a prostorově nerovnoměrně (více než 80 % mezi obratníkem v tropech a přes 50 % do výšky 1,5 km nad zemským povrchem). Voda v atmosféře přímo ovlivňuje několik meteorologických procesů (např. frontální systémy, oblačnost, srážky, evapotranspirace – výdej vody v podobě vodní páry povrchem (zpravidla listy) rostlin atd.) nebo je významně ovlivňuje (skleníkový efekt, radiační a energetická bilance zemského povrchu a pod.). (Lapin, 2004).

Procesy v atmosféře

Více než 99 % energie na Zemi pochází ze Slunce. Země ale také vrací část energie zpět do vesmíru, zejména jako infračervené záření.

Obrázek 41: Energie ze Slunce

(zdroj: http://www.energoportal.org/obnovitelne-zdroje/energia-zo-slnka)

Sluneční energie dopadá na Zem ve formě záření. Skládá se z tepelné a světelné energie. Přichází ve formě elektromagnetických vln.

Záření ze Slunce, které proniká na zemský povrch členíme na:

  • přímé (insolace)
  • rozptýlené (difuzní) – zde hrají důležitou roli aerosoly, které rozptylují a zároveň zesla­ bují sluneční záření
  • celkové (globální) – představuje součet přímého a difúzního záření
  • odražené (albedo) – podíl odraženého slunečního záření od planetárního povrchu
Obrázek 42: Druhy slunečního (krátkovlnného) záření

(zdroj: https://bioclio.com/druhy-ziarenia-v-klimatologickej-praxi/)

Kolik energie ze Slunce se vrátí zpět do atmosféry ovlivňuje vegetace a  půda. Během dne atmosféra převážně propouští krátkovlnné sluneční záření, které ohřívá zemský povrch.

Část energie se vrací do atmosféry jako dlouhovlnné záření (infračervené), které ohřívá atmosféru. Část slouží k odpařování vody buď v půdě nebo v listech rostlin, čímž se voda vrací zpět do atmosféry. Jelikož odpařování půdní vlhkosti vyžaduje energii, vlhkost půdy má silný vliv na povrchovou teplotu. Textura povrchu půdy (její hrubost) ovlivňuje at­ mosféru dynamicky prostřednictvím působení větru. Charakter půdy je určen topografií i vegetací. Vítr také odnáší prach ze zemského povrchu do atmosféry (přirozené aerosoly), který interaguje s atmosférickým zářením..

Když tepelné záření zasáhne povrch tělesa, část energie těleso pohltí (absorbuje), část ener­ gie se odrazí a část propustí. Absorbované světlo se mění na tepelnou energii. Schop­nost absorbovat množství světla závisí na barvě – čím je předmět tmavší, tím více světla absorbuje, naopak, čím je světlejší, tím méně světla pohlcuje. Proto nám bude během slunečného letního dne v černém tričku tepleji než v bílém. Stejně i jiné černé předměty se na slunci rozpálí do horka. Je to proto, že černá barva pohlcuje infračervené záření a bílá ho naopak odráží.

Transformace energie

Energie je transformována mezi zemským povrchem a  atmosférou kondukcí, konvencí a radiací:

  • Kondukce (vedení) je proces, kterým se přenos energie uskutečňuje mezi dotýkajícími se částicemi s rozdílnými teplotami. Vzduch a voda jsou relativně slabé vodiče. Vyskytuje se v tuhých tělesech, v kapalinách, ale i v plynech. Nejvíce energie se vede­ ním přenáší na zemském povrchu. V noci se zemský povrch ochlazuje a odvádí teplo ze vzduchu. Během dne sluneční záření otepluje zemský povrch, který opět ovlivňuje teplotu vzduchu.

  • Konvence (proudění) přenáší teplo prostřednictvím pohybu skupiny molekul z místa na místo v substanci. Vyskytuje se v látkách, jako např. voda a vzduch, jejichž molekuly se volně pohybují. V atmosféře zahrnuje stoupání a klesání vzdušných hmot a menších vzdušných parcel. Tyto vertikální pohyby účinně distribuují teplo a vlhkost v celém atmosférickém sloupci a přispívají k rozvoji oblačnosti a bouří.

  • Radiace (záření) je přenos energie bez účasti hmotné látky v  přenosu. Radiací se může přenášet teplo přes vakuum. Většina sluneční energie je koncentrovaná ve vidi­ telných a téměř viditelných částech spektra. Kratší než viditelné vlnové délky předsta­ vují malé procento z celkového množství, ale jsou mimořádně důležité, protože mají mnohem vyšší energii. Hovoříme o  ultrafialovém záření. Čím kratší je vlnová délka, tím vyšší energie, která je s ní spojena.
Obrázek 43: Transformace energie 
(zdroj:http://kudzuacres.com/wwow/lessons/climate/atmospheric.html)

Vliv energie ze Slunce na zemský povrch:

  • ovlivňuje koloběh vody
  • ohřívá atmosféru a zemský povrch
  • ovlivňuje počasí a podnebí nerovnoměrným zahříváním povrchu Země
  • poskytuje potřebnou energii pro fotosyntetizující rostliny
Obrázek 44: Energie ze Slnka 
(zdroj: http://docplayer.cz/5057-11-obnovitelne-zdroje-energie-energie-vody-a-vetru-11-1-obnovitelny-a-neobnovitelny-zdroj-energie.html)

Skleníkový efekt

Příčina vzniku skleníkového efektu souvisí s hromaděním tzv. skleníkových plynů (ozna­ čovaných také jako radiačně aktivní plyny – GHGs) v  atmosféře, které absorbují tepelné vyzařování Země, čímž způsobují ohřívání atmosféry. Tímto způsobem se stabilizuje určitá průměrná teplota vzduchu v přízemní vrstvě Země (nyní je to asi +15 °C).

Skleníkový efekt se většině lidí spojuje s něčím negativním. Avšak rozlišujeme i tzv. při­ rozený skleníkový efekt atmosféry, který představuje zvýšení teploty přízemní vrstvy at­ mosféry na Zemi o 33° C. Kdyby přirozený skleníkový efekt neexistoval, na Zemi by byla teplota mínus 18 °C (Lapin, 2004).

Nejvýznamnějším skleníkovým plynem v atmosféře je vodní pára. Rozhodující faktor, který ovlivňuje její obsah v atmosféře je teplota vzduchu, při kterém dochází k vyrovnání mezi vypařováním vody a množstvím srážek. Logicky z toho vyplývá, že čím více se zvy­ šuje teplota vzduchu, tím více bude vodní páry v atmosféře.

Kromě vodní páry řadíme k skleníkovým plynům např. oxid uhličitý, metan, oxid dusný, ozón a freony. Skleníkové plyny mohou vznikat z přirozených zdrojů (např. při dý­ chání živých organismů, při hnilobných procesech, vulkanické činnosti atd.) a z antropogenních zdrojů, t. j. vlivem činnosti člověka (např. při spalování fosilních paliv, výrobě cementu, jako důsledek odlesňování, spalování biomasy atd.).

Skleníkové plyny se však z atmosféry dokážou i odstranit, a to například jejich přemístěním do vyšších vrstev atmosféry, jejich uskladněním na zemský povrch nebo do oceánu, ale i jejich chemickou přeměnou.