Úkol 8

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

nádoby různého tvaru, odměrka (odměrný válec)

Postup:

Cílem tohoto úkolu bude prozkoumat, co se děje s vodou v nádobě, když ji vystavíme slu­ nečnímu záření. Učitel může začít aktivitu tím, že zapomněl vodu ve sklenici na balkoně. Na druhý den našel už jen prázdnou sklenici. Se žáky diskutuje, co se s vodou mohlo stát a zda mají i oni podobnou zkušenost (např. kaluže po dešti, voda v dětském bazénu na zahradě a pod.). Při diskusi se dopracují k pojmu vypařování.

Následně se jich zeptá, zda si myslí, že je důležité, v jaké nádobě se voda nachází – skle­nice různého tvaru, přičemž jsou všechny ze stejného materiálu, je v  nich stejný objem vody a jsou umístěny na stejném místě. Žáci si své předpoklady zapíší do pracovních listů. Opět s nimi vede diskusi o jejich předpokladech, přičemž od nich požaduje i zdůvodnění. V dalším kroku vyzve žáky, aby navrhli, jak si mohou své předpoklady ověřit. Návrh ví­ ceméně vyplývá ze zadání úkolu. Učitel při návrhu žáky vede k tomu, aby naplánovali ob­ jektivní postup, t. j. aby si uvědomili, že je důležité zachovat stejné podmínky pro všechny zkoumané nádoby – stejné množství vody a stejné umístění.

Do plastových/skleněných nádob vlijí stejné množství vody (cca 2 dcl). Hladinu vody ve sklenicích zaznamenají černým fixem. Následně nádoby umístí na stejné místo, např. na parapet. Sklenice sledují v průběhu 5 – 7 dní. Poslední den pomocí odměrky změří množ­ ství zbytkové vody a porovnají s původním množstvím vody. Žáci tak zjistí, že rychlost vypařování vody závisí na velikosti obsahu povrchu hladiny, t. j. čím bude povrch větší, tím rychleji bude vypařování probíhat.

Na konci aktivity se může učitel zeptat žáků, zda a jak je možné zabránit vypařování. Žáci své návrhy zapíší/zakreslí. Následně s nimi učitel jejich návrhy projedná. Pokud je to mož­né, návrhy zrealizují. Žáci mohou navrhnout například to, že nádoby můžeme přikrýt, čímž zabráníme „úniku“ vodní páry.