Tento projekt byl financovaný s podporou programu Erasmus+
5 SLOŽENÍ ZEMĚA JEJÍ ATMOSFÉRY; PROCESY, KTERÉ OVLIVŇUJÍ POVRCH ZEMĚ A JEJÍ KLIMA
- Teorie
- Úkoly
- Pracovní listy
- Workshopy
Úkol 1
Pomůcky pro dvojici/skupinu:
2 l PET láhev, písek, tužka s gumou, brčka/špejle, výkres, nůžky, špendlík/hřebíček, papírový talíř
Postup:
Učitel nejdříve s žáky diskutuje o větru. Klade jim otázky, jejichž prostřednictvím se po kouší identifikovat jejich představy o větru: Co je podle vás vítr? Jak zjistím, zda venku fouká, pokud jsem doma a dívám se přes okno? Jak silný může být vítr? Uměli byste i vy ve třídě vytvořit vítr? Pokud ano, jak? Pokud ne, proč? Následně se žáků ptá, zda je možné vítr změřit. Pokud ano, tak co (směr a rychlost) a jak?Pokud žáci nebudou umět odpovědět, připomene jim zprávy z předpovědi počasí, kde se udává směr a rychlost.
V prvním úkolu by měli žáci sami navrhnout, jak by mohli zjistit směr větru. Mohou udávat různé způsoby – např. pozorováním pohybu listů na zemi, koruny stromů, kouře z komínů a pod. Následně jim poskytne různý materiál a pomůcky (brčka, papír, lepidlo, nůžky, špejle a pod.). Úkolem žáků bude vytvořit návrh větrné směrovky, jejímž prostřed nictvím by dokázali zjistit směr větru. Tím, že žáci své návrhy nejdříve zakreslí, jsou nu ceni zamýšlet se nad postupem práce a jednotlivými kroky jejich práce. Také se tímto způsobem učí vytvářet jednoduchá schémata.
Kromě toho, že směrovník bude ukazovat směr větru, je důležité, aby žáci uměli určit i jeho směr, t. j. zda jde o severní vítr (který bývá chladnější), jižní a pod. Žáci by si měli uvědomit, že to, odkud vítr přichází, ovlivňuje charakter počasí.
Z toho důvodu by měli žáci i navrhnout, jak by mohli zjistit směr, odkud vítr přichází. Nejjednodušším způsobem k určení světových stran je použít kompas.
Obrázek 66: Směrovník
Jedním z možných návrhů může být vytvoření směrovníku z 2litrové PET láhve, kte rou kvůli stabilitě naplní pískem. Na vrchní část umístí tužku s gumou (ostrým koncem směrem dolů). Pomocí brčka/špejle a výkresu vytvoří směrovník (tvar šipky), který po mocí hřebíčku nebo špendlíku upevní na vrchní část tužky – tam, kde se nachází guma. Důležité je, aby se směrovník dokázal pohybovat, t. j. neměl by být připevněn napev no. Láhev přilepí na papírový talíř, na který si předtím vyznačí pomocí kompasu světové strany.