Úkol 2

Pracovný list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

pracovní listy

Postup:

Další úkol se zaměřuje na zkoumání vlivu oblačnosti na charakter počasí, resp. výskyt srážek. Prostřednictvím pozorování mohou žáci zjistit, zda přítomnost každého oblaku je spojena automaticky s deštěm. Učitel na začátku aktivity vede s žáky diskusi o charakteru počasí v závislosti na mracích: Vyskytují se mraky na obloze jen tehdy, když prší? Mohou se vyskytovat i během slunečného dne? Pokud ano, jak vypadají? Odlišují se od těch, které přinášejí srážky? Můžeme pomocí oblaků předpovídat déšť nebo bouři?

Před realizováním pozorování žáci vytvoří předpoklady o  tom, zda je možné podle ob­ laků předpovídat počasí. Žáci by měli zakreslit/zapsat předpoklady o  tom, jaké mraky (a zda vůbec) se vyskytují na obloze při různých typech počasí. Ověření předpokladů je spojeno s delším pozorováním. Žáci budou během několika dní (2 týdny až měsíc; mo­ hou realizovat pozorování buď každý den ve stejnou hodinu, nebo např. každé pondělí ve 12.00 v  průběhu jednoho měsíce) zaznamenávat charakter počasí (stejné kategorie jako v Úkolu 2). Na základě delšího pozorování mohou žáci pozorovat různý charakter počasí a výskyt oblaků během něj. Kromě toho mohou zaznamenat i teplotu vzduchu, rychlost a směr větru.

Výsledky pozorování zapíší do tabulky v pracovním listu. Pak se vrátí ke svým předpo­ kladům a zapíší svá zjištění. V závěru se pokusí spolu s učitelem vytvořit závěr o tom, zda je možné i na základě výskytu různých druhů oblaků předpovídat vývoj počasí, v závislos­ ti i na měření rychlosti a směru větru a teploty vzduchu.