Úkol 7

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

pomůcky navržené žáky

Postup:

Sedmý úkol je také zaměřen na zkoumání využití páky, tentokrát však v podobě kolečka. Výzkumnou otázkou je, zda se náklad pomocí kolečka zvedá jednodušeji, když má kratší nebo když má delší ručky.

Nejdříve žáci vytvoří předpoklad o tom, zda je rozdíl v tom, kde držíme ručky při zvedání nákladu v kolečku, přičemž cílem je zvednout náklad s co nejmenší námahou. Aby byla tvorba předpokladů pro žáky jednodušší, stačí když se přikloní k jednomu z předpokladů uvedených v  Úkolu 7, případně pokud nesouhlasí ani s  jedním z  nich, mohou vytvořit vlastní znění předpokladu. Občasným uváděním znění předpokladů poskytujeme žákům vzor ve formulaci předpokladu. Zároveň si žáci uvědomují, že je přirozené mít vytvořeno několik různých předpokladů. Zkoumání realizujeme proto, že chceme zjistit to, v čem si nejsme jistí, přičemž předpoklady specifikují to, co je předmětem šetření. Žáci vytvářejí předpoklad o tom, zda je rozdíl ve vynakládané námaze na zvednutí nákladu v kolečku, pokud chytíme ručky různě daleko od nákladu. Na nákresu jsou uvedené tři polohy uchopení kolečka. Po vytvoření předpokladu žáci navrhují postup, pomocí kterého si budou moci ověřit své předpoklady. Navržené postupy prodiskutují, zrealizují a zhodnotí. Závěr tvoří v  podobě odpovědi na výzkumnou otázku: Které kolečko usnadňuje práci více – s dlouhými nebo s krátkými ručkami? Do závěru mohou žáci vložit i další zajímavá zjištění, t. j. zjištění, která sami považují za podstatná, jsou pro ně novými či různě využitelnými informacemi. 

Po zhodnocení může učitel vést žáky k diskusi o tom, jaká by měla být optimální délka ruček na kolečku. Žáci zvažují různé faktory, které je třeba brát v  úvahu při používání kolečka, aby si uvědomili, že jeden výsledek pozorování nezaručuje jednoznačné řešení konstrukce (ze zkoumání vyplývá, že čím jsou ručky delší, tím se náklad snadněji zvedá; dlouhé ručky však mají také své nevýhody).