Úkol 3b

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

4 kyvadla s různě dlouhým provázkem (10 cm, 20 cm, 30 cm, 40 cm)

Postup:

Aby si žáci procvičili způsobilost pracovat s grafickým vyjádřením výsledků měření, řeší Úkol 3b. Záměrně jsou tentokrát sloupce vodorovně, aby si žáci uvědomili, že je jedno, kterým směrem je diagram orientovaný, jen musí být dobře označen. Úkolem žáků je vytvořit čtyři kyvadla s  různou délkou provázku, a  to přesně podle toho, jak je uvedeno v diagramu. Pokud již mají výsledek měření s některou délkou provázku, nemusí ho opakovat, výsledky znovu do diagramu přepíší a doplní chybějící data. Tímto způsobem získají více výsledků vážících se ke zkoumanému jevu. V diagramu by měli vidět, jak počet kmitů klesá s prodlužující se šňůrou na kyvadle.

Může se stát, že se jednotlivé výsledky pro kyvadla se stejnou délkou provázku získané v různých skupinách budou lišit. Pokud se odlišují výraznějším způsobem, pravděpodobně to bude způsobeno nepřesností v měření a/nebo jiným způsobem měření. Na takové rozdíly je dobré upozornit a spolu s žáky se snažit zjistit, co způsobilo rozdílnost ve výsledcích. Žáci si vzájemně v tomto případě prezentují jak realizovali měření a identifikují tak to, co dělali jinak a co tedy způsobilo rozdíl v naměřených počtech kmitů. Pokud se nepodařilo identifikovat důvod různých výsledků, je vhodné frontální měření zopakovat. Důvěryhodnost získaných výsledků je velmi důležitá. Pokud není dostatečně vysoká, žák svým výsledkům přestane důvěřovat a nemá tendenci vnímat výsledky zkoumání za hodnověrné a nezačleňuje je do svých představ tak jako jiné zkušenosti. Důsledkem je, že žák nedokáže tyto informace později využívat na vysvětlování podobných pozorovaných jevů.

Na závěr učitel zaměří pozornost žáků na zhodnocení toho, zda výsledky ze zkoumání v Úkolu 3b jsou v souladu s výsledky, které získali ve třetím úkolu, t. j. zda tyto výsledky potvrzují to, co zjistili v předchozím zkoumání.