Úkol 26

Pracovní list Workshop

Pomůcky pro dvojici/skupinu:

deska, dřevěný kvádr, pravítko (metr), pomůcky navrženy žáky

Postup:

Zatímco předchozí úkol byl zaměřen na zkoumání toho, jak je možné zvýšit tření předmětu pohybujícího se po podložce, v tomto úkolu budou žáci přemýšlet nad tím, jakým způsobem by bylo možné tření zmenšit. Učitel žákům vysvětlí, že v  této aktivitě budou realizovat stejné měření výšky, do které musíme desku zvednout, aby se kvádr po ní sesunul, avšak jejich úkolem bude navrhnout, jak by bylo možné snížit tření tak, aby se kvádr sklouzl dříve, t. j. ještě při menším nadzvednutí desky, než je v případě, že klouže dřevo o dřevo.

Úkolem žáků je navrhnout předpoklady, přičemž v samotném úkolu mají uvedený příklad toho, jak je možné předpoklady formulovat. Každý žák vytvoří alespoň dva další předpoklady. Kromě toho, že učitel vede žáky ke správné formulaci předpokladů (v  podobě prediktivních tvrzení, ne otázek), žáci si uvědomí, že při výzkumných aktivitách je přirozené, že můžeme vytvářet několik předpokladů, přičemž samotné předpoklady mohou tvrdit i opak. T. j. zkoumání realizujeme tehdy, když výsledek neznáme a předpoklady si vytváříme proto, abychom zacílili svou výzkumnou aktivitu na to, co je pro nás zajímavé, co si chceme v souvislosti s našimi předchozími zkušenostmi ověřit. 

Po vytvoření předpokladů učitel vede žáky k jejich ověření. Žáci upraví desku a kvádr ve smyslu svých předpokladů (například v případě daného předpokladu natřou oba povrchy krémem) a sledují, do jaké výšky musí zvednout desku, aby kvádr sklouzl. Předpoklad se potvrdí, když je tato výška menší než výška, do které museli zvednout desku, aby po ní sklouzl samotný dřevěný kvádr.

Výsledek formulují nejdříve samostatně ke každému předpokladu, a to ve smyslu potvrzení, resp. vyvrácení stanoveného předpokladu. Následně formulují závěr, který v principu obsahuje zejména odpověď na výzkumnou otázku. Závěr by měl být tvořen pouze na základě zjištění, které získali v samotném zkoumání. Žáci proto v závěru odkazují na to, co zjistili. Například tření můžeme snížit podkládáním kulatých předmětů, například špejlí, nebo tím, že uděláme povrch, po kterém se posouvá předmět hladčeji, například pokryjeme fólií.