Tento projekt byl financovaný s podporou programu Erasmus+
3 ZMĚNU POHYBU TĚLESA ZPŮSOBUJE VÝSLEDNÁ SÍLA PŮSOBÍCÍ NA TĚLESO
- Teorie
- Úkoly
- Pracovní listy
Úkol 17
Pomůcky pro dvojici/skupinu:
papírové krabičky, špejle, slámky, kolečka, polystyrenové koule, plastelína, lepicí páska (nejlépe i oboustranná), gumičky, balón
Postup:
V předchozím úkolu žáci zjistili, že předměty se hýbou například i prostřednictvím unikajícího vzduchu. Učitel žákům navrhne, aby se pokusili využít tento pohon na rozhýbání autíčka. Aby byl úkol zajímavější a aby si přítomnost tření žáci více uvědomili, jejich úkolem bude vytvořit i samotné autíčko, a to z dostupných materiálů, které jim učitel představí: papírové krabičky, špejle, brčka, kolečka, polystyrenové koule, plastelína, lepicí páska (nejlépe i oboustranná) a gumičky.
Žáci mohou autíčka vytvářet intuitivně, nebo je učitel nejprve vyzve, aby se pokusili ve skupině dohodnout a navrhnout konstrukci autíčka. Návrh nakreslí a až poté se pokusí ho konstruovat. Jelikož jde o konstrukční výzvu účelného výrobku, žáci zjistí, zda byli v konstrukci úspěšní tím, že svá auta na balónový pohon vyzkouší. Podobně jako v jiných konstrukčních výzvách, i zde si žáci vzájemně porovnávají vytvořené auta a zkoumají, co způsobilo, že některé se dostaly dále než jiné. Obvykle je to způsobeno tím, že kola jsou na osu upevněna tak, že nezpůsobují velké tření (například vložením špejlí do brček, ve kterých se osy s koly pohybují volněji, bez většího tření).