Tento projekt byl financovaný s podporou programu Erasmus+
3 ZMĚNU POHYBU TĚLESA ZPŮSOBUJE VÝSLEDNÁ SÍLA PŮSOBÍCÍ NA TĚLESO
- Teorie
- Úkoly
- Pracovní listy
Úkol 10
Pomůcky pro dvojici/skupinu:
2 výkresy, lepící páska/lepidlo, šňůrka, závaží (např. plastelína)
Postup:
Jelikož takto sestrojené měřítko toho, jak šikmo kouli vystřelíme, budeme se žáky v aktivitě používat jako nástroj pro podporu zkoumání, měli by mu rozumět. Proto je dobré se nejdříve věnovat samotné konstrukci tohoto nástroje a také jeho používání, a to tak, že žáci pochopí, jaký má ve zkoumání význam. Proto učitel, hned po nastolení výzkumné otázky (Jak šikmo je třeba kouli vystřelit, aby dopadla co nejdále?) s žáky diskutuje, jako by věděli změřit, jak šikmo kouli střílíme. Vzhledem k rozvoji procesu vědy je důležité nechat žákům ve skupinách prostor na to, aby se pokusili navrhnout vlastní postupy. Pokud by byl některý z nich dostatečně objektivní, je vhodné použít raději postup, který navrhují žáci.
Obrázek 38: Nástroj pro měření úhlu vystřelení předmětu
Pokud žáci nevytvoří vlastní postup, učitel může navrhnout tvorbu zjednodušeného měřidla šikmosti vrhu předmětem. Nejdříve si z výkresu vystřihnou čtvrt kruh, na jehož okraj v pravidelných intervalech uvedou čísla od 1 po 8 (jakoby po 10° až po 90°, t. j. po pravý úhel; není to nutné dětem zdůvodňovat). Nejlepší bude, když učitel tyto čtvrt kruhy žákům připraví, lépe tím zajistí pravidelné úseky měřených úhlů. Případně může dát žákům šablonu, podle níž si stupnici obkreslí. Potom z dalšího výkresu udělají roličku a slepí ji tak, aby okraj roličky trčel. K němu přilepí vyrobený „úhloměr“. Do rohu úhloměru vyrobí dírku a zavěsí šňůrku se závažím, např. s kouskem plastelíny (viz obrázek). Šňůrka představuje ukazovátko směru. Při různém naklonění rolky se mění i číslo, na které visící šňůrka ukazuje. Žáci se mohou přes rolku dívat na určitý předmět a podle toho určit, v jakém úhlu (jak šikmo) budou střílet, pokud budou mířit na daný předmět.
Obrázek 39: Diagram dopadu předmětů
Když se žáci seznámili se způsobem používání měřiče směru, mohou přistoupit k řešení výzkumné otázky. Ta může být postavena volně: Jak šikmo je třeba kouli vystřelit, aby dopadla co nejdále?Avšak pro rozvoj představ o vědě je zajímavé vést žáky k tomu, aby se pokusili ověřit, že diagram, který mají uveden v Úkolu 10 vyjadřuje skutečně to, kam dopadnou předměty, pokud je budeme házet v různých směrech. Úkol tak vede žáky ke „čtení“ informací z diagramu. V něm jsou sice data uvedená v stupních úhlů, velmi jednoduché je však konvertovat tyto stupně na čísla na stupnici jejich vlastního měřidla (např. 20° = 2; 30° = 3, 90° = 9 atd.)..